Holding CSG vydal stanovisko, ve kterém uvádí, že se v tuzemských médiích objevují různé informace o projektu nových samohybných houfnic Caesar pro Armádu ČR a také o munici pro ně, jejímž dodavatelem je společnost STV Group. Ta zakázku získala napřímo s odůvodněním, že se jedná o jediného českého výrobce dělostřelecké munice.
Naposledy se tomuto projektu věnoval obsáhle článek Jana Richtera na webu Seznam zprávy. V souvislosti s tímto projektem jsou publikovány, zejména na základě stanovisek od společností STV Group, nepravdivé a zavádějící informace, na které CSG cítí potřebu reagovat. Jedná tak kvůli ochraně své pověsti a také ve veřejném zájmu.
Z veřejných zdrojů je známo, že STV Group podepsala smlouvu na dodávku munice pro houfnice Caesar v prosinci 2022. Jak informovaly Novinky.cz a jak potvrdila společnost STV Group, munice pro houfnice Caesar zatím není certifikována a není jasné, kdy k certifikaci dojde. Ředitel STV Group pro speciální projekty Pavel Beran v článku Novinek.cz svaloval vinu na dodavatele a tvrdil, že společnost ZVS Holding, dodavatel plášťů této munice ze skupiny CSG, neměla své komponenty řádně otestované či certifikované, konstatoval ve stanovisku holding CSG.
Realita je podle CSG následující: STV Group objednala muniční pláště u ZVS Holding teprve letos, 20. 6., tedy rok a půl po uzavření smlouvy s MO ČR. Společnost ZVS Holding vyrobila tyto muniční komponenty včas. Dodávka měla proběhnout do 30. 8., ale zpozdila se o necelý měsíc, protože společnost STV Group neměla včas vyřízenou licenci potřebnou pro přepravu muničních komponent ze Slovenska do České republiky.
Společnost STV Group dodávku plášťů bez problémů akceptovala a nedala najevo sebemenší námitky. Tvrzení Pavla Berana tedy nebylo pravdivé.
„Co se týče certifikace munice, ta je certifikována komplexně v rámci jednoho procesu a je za ní zodpovědná společnost STV Group, pro kterou je tento certifikát potřebný. Certifikuje se komplexní produkt, tedy dělostřelecký náboj, a v jejím rámci se testují a validují i jednotlivé komponenty. Je tedy nesmysl, aby se certifikovaly jednotlivé komponenty u dodavatelů, ostatně je laicky pochopitelné, že by to komplikovalo a zdražovalo celý proces,“ podotkla dále CSG ve svém stanovisku.
V rámci skupiny CSG se výrobě munice věnuje několik podniků na Slovensku a také ve Španělsku, CSG samostatně munici nejen kompletuje, ale vyrábí i pláště, zapalovače či prachové náplně. Dodává munici pro různé typy houfnic provozovaných armádami NATO i ozbrojenými silami Ukrajiny. CSG má proto velké zkušenosti s certifikačními procesy, které trvají i několik let a jsou velmi náročné finančně i procesně.
„Vyzýváme společnost STV Group, aby přestala svalovat odpovědnost za případná zpoždění v muničním projektu pro houfnice Caesar na své dodavatele včetně firem skupiny CSG. Pokud by toto jednání pokračovalo, jsme připraveni se bránit i právní cestou,“ zdůraznil holding CSG.
O skupině CSG
Globální průmyslově-technologická skupina CSG vlastněná českým podnikatelem Michalem Strnadem má klíčové výrobní podniky v České republice, na Slovensku, ve Španělsku, v Itálii, Indii, Velké Británii a USA a své výrobky exportuje do celého světa.
CSG soustavně investuje do rozvoje svých společností a zároveň expanduje v hlavních oborech svého podnikání. Součástí skupiny jsou například česká automobilka Tatra Trucks, významný světový výrobce malorážové munice Fiocchi nebo český výrobce radarů Eldis.
V podnicích začleněných do skupiny CSG a v propojených firmách pracuje více než 10 000 zaměstnanců. V roce 2023 dosáhly konsolidované tržby skupiny hodnoty 1,73 mld. EUR. Hlavními obory CSG jsou strojírenství, automobilový, železniční, letecký průmysl, obranný průmysl a výroba malorážové munice.
CSG se zaměřuje na vývoj a výrobu strategicky důležitých produktů, systémů a technologií, které jsou nezbytné pro obranu základních civilizačních hodnot. S produkty společností CSG se lze díky silné proexportní orientaci setkat na všech kontinentech. (sfr)