Nezaměstnanost v České republice vzrostla v červenci na 3,8 %. Je stále druhá nejnižší v EU. (Ilustrační foto).

Nezaměstnanost v Česku vzrostla v letošním červenci na 3,8 procenta, což bylo o 0,2 procentního bodu více než v červnu a květnu. Loni v červenci byla nezaměstnanost v ČR nižší, když dosáhla 3,5 procenta. Za nárůstem nezaměstnanosti stojí vyčerpání efektu náběhu sezonních prací. 

Informoval o tom Úřad práce (ÚP). V mezinárodním srovnání je nezaměstnanost v ČR druhá nejnižší v celé EU, podotkl úřad.

Lidí bez práce bylo v ČR ke konci července celkem 283 011, což je oproti předchozímu měsíci o 10 327 více.

Mírný nárůst nezaměstnanosti v červenci je podle ÚP důsledkem běžného sezonního vývoje.

„Stojí za ním i snížená aktivita firem v oblasti přijímání nových zaměstnanců, která je pro letní měsíce typická. Evidujeme také začínající zájem o trh práce u čerstvých absolventů. Obecně se podíl nezaměstnaných osob stále drží na nízkých číslech a ČR si tak dlouhodobě vede velmi dobře v porovnání s dalšími zeměmi EU,“ komentoval ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL).

Nejvyšší nezaměstnanost byla v letošním červenci v Ústeckém kraji, kde bylo bez práce 6 procent lidí. Naopak nejméně nezaměstnaných bylo v Praze a na Vysočině (shodně 2,9 %).

Počet lidí v evidenci pracovních úřadů zahrnuje i nezaměstnané, kteří nemohou okamžitě nastoupit do práce. Jsou to například lidé na rekvalifikačních kurzech, nezaměstnané ženy na mateřské dovolené, vězni nebo nezaměstnaní v pracovní neschopnosti.

Takzvaných dosažitelných uchazečů o zaměstnání ve věku od 15 do 64 let, kteří mohli ihned nastoupit do práce, bylo v Česku v červenci 261 219. Předchozí měsíc jich bylo téměř o 11 000 méně.

Nezaměstnanost meziměsíčně vzrostla ve všech 14 krajích a v 75 ze 77 okresů Česka (klesla v okresech Sokolov a Jeseník).

Počet evidovaných uchazečů o zaměstnání byl v červenci o 20 985 vyšší než počet registrovaných volných pracovních míst. Převis poptávky nad nabídkou práce tak trvá již osmý měsíc v řadě.

Úřadu práce se podle jeho vyjádření úspěšně daří najít zaměstnání pro rostoucí počet lidí, když v červenci takto pomohl 18 405 uchazečům o zaměstnání, což je o 105,2 % více proti stejnému období vloni. Proti loňsku výrazně, o 139 %, vzrostl i počet rekvalifikací.

Mezi rekvalifikovanými jsou nejvíce zastoupeni lidé se základním vzděláním, vyučení a lidé s úplným středním odborným vzdělání s maturitou, ale bez vyučení.

„Rekvalifikace mají u těchto uchazečům nezastupitelnou roli, protože zájem zaměstnavatelů o nízkokvalifikované profese klesá. Významně jsou mezi účastníky rekvalifikací zastoupeni ale i lidé s vysokoškolským vzděláním, což je dobře, protože doplnění kvalifikace je skutečně vhodné pro každého a Úřad práce má vhodné rekvalifikace i pro vysokoškolsky vzdělané lidi – u lidí, kteří absolvovali vysokou školu před desítkami let dává třeba smysl si doplnit kvalifikaci o moderní datové analýzy, aby mohli dělat svůj obor ještě lépe,“ vysvětlil generální ředitel ÚP Daniel Krištof.

Z dat Úřadu práce ČR vyplývá, že ke konci července 2024 na území ČR pracovalo celkem 131 072 osob z Ukrajiny s udělenou dočasnou ochranou. Převažovaly ženy, a to v počtu 81 409 (což činí zhruba 62 %).

Nejvíce těchto osob bylo zaměstnáno ve Středočeském kraji (22 933 osob) a Plzeňském kraji (17 847 osob) a dále v Praze (17 845 osob). Nejčastěji pracují jako pomocníci ve stavebnictví, výrobě a v dopravě nebo montážní dělníci výrobků a zařízení, dále také jako obsluha stacionárních strojů a zařízení. (sfr)