Index bydlení: Ceny bytů i rodinných domů v roce 2023 v Česku klesly, pozemky zdražily. (Ilustrační foto).

Ceny bytů i rodinných domů v uplynulém roce v Česku klesly. Vyplývá to z ukazatele ČSOB Index bydlení (dříve HB Index) za čtvrté čtvrtletí 2023. Ten sleduje aktuální situaci na českém trhu bydlení. Byty meziročně zlevnily o 5,8 procenta, rodinné domy o 0,1 procenta.

Naopak tržní hodnota pozemků díky poptávce převyšující nabídku meziročně rostla o 7,2 procenta. Tempo růstu cen pozemků nicméně v závěru roku zpomalilo.

Celkový vývoj na trhu nemovitostí ukazuje, že k rozhodnutí o koupi přichází nejvhodnější doba.

„Podle našeho očekávání je cenový pokles u nemovitostí k bydlení už za námi. S příchodem jara lze očekávat návrat k růstu cen bytů podobně, jako to už nastalo u rodinných domů. Domácnostem, které si plánují pořídit vysněné bydlení, můžeme doporučit, aby rozhodování zbytečně neodkládaly,“ uvedl Martin Vašek, generální ředitel a předseda představenstva ČSOB Hypoteční banky.

Ceny bytů na konci roku v mezičtvrtletním srovnání zpomalily pokles na 0,2 procenta. Ještě v prvních dvou čtvrtletích 2023 tempo mezičtvrtletního poklesu převyšovalo dvě procenta. U ostatních nemovitostí už ceny mezikvartálně rostly, a to v případě rodinných domů o 0,3 procenta, pozemky zdražily o desetinu procenta.

Ceny bytů už dosáhly svého nejnižšího bodu, objem prodejů se stabilizoval

Meziroční pokles cen bytů dosáhl vrcholu už ve 3. čtvrtletí a od 4. čtvrtletí se trh dostává do fáze stabilizace. Ceny bytů klesaly na konci roku už jen v několika regionech, například v Moravskoslezském, Ústeckém nebo Středočeském kraji.



V případě novostaveb v Praze zaznamenala cenová hladina jen velmi mírný pokles. Způsobují ho hlavně individuální slevy, které si zákazníci vyjednávají. Objem trhu s novostavbami v Praze také stoupal, právě v posledním čtvrtletí jsme u pražských novostaveb zaznamenali nejvíc transakcí z celého roku.

Zákazníci v posledním kvartále nejvíc poptávali větší byty v kategoriích 3+1 a 3+kk, naopak segment investorsky zajímavých malometrážních bytů spíše stagnuje. Oproti bytům v cihlové zástavbě si kupující panelových bytů vyjednali až dvojnásobnou slevu. Rozhodující je v tomto případě větší nabídka panelových bytů na trhu a taky jejich často horší lokalita.

Prodejní doba bytů zůstává stejná, pohybuje se v průměru kolem 4,5 měsíce.

Ceny rodinných domů stoupají dvě čtvrtletí po sobě, i díky tomu se propad cen meziročně téměř zastavil.

Poptávka domácností po rodinných domech je výrazně rostoucí. V mezičtvrtletním srovnání o desetinu a v meziročním dokonce o 16 procent. Zájem je hlavně o menší domy v dobrém technickém stavu.

„Evidentní je také trend, kdy kupující nechtějí energeticky náročné domy. Zde spatřujeme vliv dosavadního růstu cen energií. Udržitelnost jednoznačně podporujeme a pro klienty máme nejširší nabídku produktů na úsporné bydlení včetně hypotéky, půjčky nebo nezajištěného úvěru,” poukázal Vašek.

Nejvíc se na konci roku stavěly rodinné domy ve Středočeském kraji a v okolí Brna. Po prudkém propadu je taky znát rostoucí zájem o rekreační objekty.

Ceny pozemků dál stoupají, tempo ale zpomaluje

Samostatnou kapitolou jsou pozemky, jejichž ceny letí dlouhodobě vzhůru a přes určité zpomalení tempa se změna trendu nejeví v dohledné době pravděpodobná.

„V případě pozemků hraje na trhu hlavní roli fakt, že poptávka po nich nadále převyšuje nabídku, a to i kvůli nepružnému územnímu plánování a nepřipravené infrastruktuře,“ podotkl Vašek.

Pokračuje taky trend vyššího zájmu o pozemky ve vzdálenějších lokalitách od velkých měst, i v tomto případě hraje roli hlavně jejich obecně rostoucí cena.

ČSOB Index bydlení (původně HB Index) sleduje vývoj cen nemovitostí v České republice od dubna 2011 a je založen na reálných odhadech tržních cen nemovitostí, které si prostřednictvím hypotečního úvěru pořídili klienti skupiny ČSOB.

Skupina ČSOB je lídrem financování bydlení na českém trhu pokrývající se svojí nabídkou a týmem zkušených expertů všechny potřeby klientů ve všech regionech. Loni financovala nové bydlení 21 500 domácnostem, když poskytla hypotéky za 39 miliard korun a úvěry ze stavebního spoření za 7 miliard korun. (sfr)