Index cen elektřiny Ušetřeno.cz: Průměrná obchodní cena elektřiny letos klesla o 23 %. (Ilustrační foto).

Ceny energií klesají již od loňského listopadu, a například průměrná obchodní cena elektřiny se jen od začátku tohoto roku snížila o bezmála čtvrtinu, přesněji o necelých 23 procent z lednových 4912 Kč za MWh na 3787 Kč bez DPH v srpnu. V červenci přitom činila 3803 Kč, již mnoho měsíců se tedy pohybuje hluboko pod vládním cenovým stropem 5000 Kč.

Údaje pochází z indexu Ušetřeno.cz, který je založen na nabídkách sedmi nejvýznamnějších dodavatelů, kteří pokrývají převážnou většinu tuzemského trhu.„Právě tito velcí hráči včetně ČEZ, PRE nebo E.ON na září oznámili výrazná zlevnění, především u produktů s dobou neurčitou. Začínají se objevovat i první výhodnější akviziční ceníky. Nižší ceny však především slouží k nalákání nových zákazníků,“ podotkl Tomáš Vrňák, energetický analytik společnosti Ušetřeno.cz.

Zároveň však podle dat Ušetřeno.cz upřednostňují čtyři pětiny českých klientů smlouvy s dlouhodobou fixací, tedy na dva či tři roky. Oproti produktům s fixací měsíční nebo smlouvám na dobu neurčitou poskytují jistotu stabilních cen v situaci, kdy vzhledem ke kolísavosti trhů s energiemi může opět dojít ke značnému zvýšení cen.

„Domácnost, která si teď sjedná smlouvu s akvizičními cenami, může konkrétně za elektřinu ušetřit několik tisíc korun ročně, a pokud elektřinou také topí, tak i částku blížící se deseti tisícům,“ zdůraznil Vrňák.

„Vidíme, že lidé po zkušenostech z minulého roku ceny energií před topnou sezónou aktivně řeší. Oproti březnu letošního roku se zájem o srovnání zdvojnásobil,” dodal.

Portál Ušetřeno.cz se zabývá srovnáváním cen energií napříč dodavateli, různých finančních produktů včetně půjček a hypoték či spoření, nebo mobilního operátora.

Index elektřiny je sestaven z nejprodávanějších produktů největšího srovnávače zaměřeného na energie Ušetřeno.cz. Týká se ceny silové elektřiny za MWh bez DPH, která má největší podíl (přibližně 50 – 60 %) na celkové faktuře. (sfr)