Premiér Fiala jednal s dodavateli energií. Ceny energií v Česku nejsou nízké, přiznal.

Ceny energií nejsou v České republice nízké, nehrozí ale skokové nárůsty. Po jednání s dodavateli energií to řekl premiér Petr Fiala (ODS). S dodavateli přitom již dříve primárně řešil statistiky, dle kterých se v České republice ceny plynu meziročně zvýšily nejvíce v Evropské unii.

„Nemohu říct, že ceny energií jsou nízké, nejsou. Nehrozí nám ale skokové nárůsty, kterým jsme museli čelit v srpnu a září loňského roku,“ řekl premiér po jednání s dodavateli energií.

Dále zmínil, že ceny klesají vlivem evropských opatření, jako společné nákupy plynu nebo shánění alternativních dodavatelů. Realitou podle Fialy je, že dodavatelé nabízejí ceny energií výrazně pod vládou schválenými stropy. Také zdůraznil že ceny energií klesají.

Tomu ale příliš neodpovídají údaje Eurostatu, který uvedl, že se v České republice ceny plynu meziročně vzrostly nejvíc v Evropské unii.

Tato data podle dřívějších slov Fialy neodpovídají realitě, kvůli čemuž jednal se zástupci energetických firem, Energetického regulačního úřadu (ERÚ) a Českého statistického úřadu (ČSÚ).

Výsledkem je, že nyní budou energetické firmy Českému statistickému úřadu poskytovat podrobnější data.

Po jednání premiér zopakoval, že se potvrdilo, že data, podle kterých se v České republice ceny plynu meziročně zvýšily nejvíce v Evropské unii, neodpovídají realitě. Šéf kabinetu zdůraznil, že ceny se týkají jednotek procent a neodráží, co čeští občané platí.

„Data o cenách energií zveřejněná Eurostatem neodpovídala realitě. Reálné ceny jsou v podstatě poloviční oproti těm, které byly zveřejněné,“ napsal Fiala po jednání.

„Proto jsem se dnes sešel se zástupci energetických firem a úřadů a výsledkem jednání je dohoda, že energetické firmy budou poskytovat statistikům širší data.“

„Dosáhneme tím toho, že Eurostat bude mít informace, které více odpovídají realitě. Hlavně ale naši občané budou vědět, jaká je situace na trhu s energiemi. Jednání potvrdilo to, že zde byl určitý koncepční a strukturální problém, který jsme dnes úspěšně vyřešili,“ dodal předseda vlády. (at)