Cukr v Česku zdražil téměř o 100 procent: Nejvíc v celé Evropské unii, spočetl Eurostat. (Ilustrační foto: redakční koláž).

Cukr v Česku zdražil téměř o 100 procent, což je podle Eurostatu nejvíc v celé Evropské unii. Cena cukru v Evropské unii meziročně vzrostla o 61 procent. Podle zprávy unijního statistického úřadu Eurostat zdražil cukr v České republice meziročně o 98 procent.

Nejméně, o 17 procent, cukr v rámci EU zdražil v Maďarsku.

Cukr začal v EU meziročně zdražovat už v srpnu 2021. Od té doby jeho cena stále roste.

Loni v březnu meziroční nárůst činil 11 procent. V letošním březnu byl nárůst ceny šestinásobný. Ještě v březnu 2021 cukr v EU meziročně zdražil jen o 1,6 procenta.

Druhou nejhorší zemi v EU pokud jde o zdražování cukru bylo letos v březnu Estonsko, kde cukr zdražil o 97 procent.

Následovalo Polsko s nárůstem o 82 procent a Německo, kde růst dosáhl 72 procent. Nejméně po již zmíněném Maďarsku podražil cukr v Lucembursku, a to o 19 procent.

Český ministr zemědělství Zdeněk Nekula letos v lednu vyzval obchodní řetězce, aby vysvětlily vysoké ceny cukru v obchodech. Označil za nemorální, aby v době, kdy obyvatele trápí zdražování potravin a „domácnosti si utahují opasky“, supermarkety zvyšovaly své obchodní přirážky.

V únoru podal kvůli výraznému zdražení cukru v obchodech podnět Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže, na stejný úřad se obrátil v březnu kvůli vejcím.

Nedávno Nekula uvedl, že vejce a cukr už v Česku začaly zlevňovat.


VÍCE O TÉMATU ČTĚTE ZDE:

Ministr zemědělství Nekula vyrazil do boje s drahým cukrem a přirážkami řetězců