Sněmovna schválila povinnost státu dávat každý rok z rozpočtu 2 % HDP na obranu. (Ilustrační foto).

Poslanecká sněmovna ve 3. čtení definitivně schválila povinnost státu vydávat každý rok ze státního rozpočtu na obranu částku ve výši 2 procent hrubého domácího produktu (HDP). Tato povinnost bude platit již od příštího roku. Ministerstvu obrany by tak mohly vzrůst v roce 2024 příjmy asi o 21,5 miliardy korun. Plány dosud počítaly s obrannými výdaji 130 miliard korun.

Sněmovna schválila zavedení nové rozpočtové povinnosti hlasy všech stran, kromě SPD. K podílu výdajů ve výši 2 % HDP se Česká republika zavázala v rámci NATO.

Ministryně obrany Jana Černochová (ODS) uvedla, že z hlediska výdajů na obranu v letošním rozopočtu je Česká republika šestá nejhorší v rámci NATO.

„Už nás přeskočilo i Turecko, byť letošní rozpočet směřuje k 1,5 procenta HDP. My všichni, jak tu sedíme, modernizaci našim vojákům dlužíme. Byly to všechny vlády, ve kterých se střídaly politické strany, které ve chvíli, kdy se hledaly úspory, tak to vždy odnesla armáda,“ zdůraznila.Do celkových obranných výdajů se budou moci započítávat i výdaje jiných ministerstev a úřadů. Tyto výdaje ale budou muset splňovat vymezení stanovená v dokumentech NATO.

Zákon předpokládá, že ostatní resorty budou své plány obranných výdajů tři roky dopředu oznamovat ministerstvu obrany, které je zahrne do obranného rozpočtu.Ze schválené vládní novely branné legislativy vyplývá také zavedení tzv. dobrovolného předurčení pro doplnění ozbrojených sil, tedy další možnost, jak se případně zapojit do obrany země.

Novela také například umožní navýšit náborový příspěvek pro vojáky aktivních záloh.

V současnosti se mohou občané v případě potřeby podílet na obraně státu jako vojáci z povolání či příslušníci aktivních záloh. Dobrovolně se mohou lidé přihlásit na vojenské cvičení.

Sněmovnou schválená novela k tomu přidává tzv. dobrovolné předurčení pro doplnění ozbrojených složek, kdy by žadatel o toto předurčení musel bezprostředně projít pouze zdravotní prohlídkou. Až v případě zhoršení bezpečnostní situace by musel dotyčný absolvovat vojenský výcvik.

Vládní předloha také umožní vyplácet roční náborový příspěvek novým příslušníkům aktivních záloh a zavádí pro ně stabilizační příspěvek. Nově by náborový příspěvek měl být 30 tisíc korun. (sfr)