Ministr financí Stanjura přiznal v reakci na kritiku NKÚ, že se vytratil původní smysl dotací. (Ilustrační foto - redakční koláž).

Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) v reakci na kritiku NKÚ přiznal, že se vytratil původní smysl dotací. Reagoval na závěry výroční zprávy NKÚ za rok 2022, v níž kontrolní úřad kritizoval systém dotací a jeho neřiditelnost. NKÚ ve zprávě také varoval před prohlubujícím se strukturálním deficitem státního rozpočtu a způsobem valorizace důchodů.

„Dlouhodobě říkám, že se vytratil původní smysl národních dotací. A výroční zpráva Nejvyššího kontrolního úřadu má slova jen potvrzuje,“ uvedl Stanjura.

„Národní dotace dnes pouze deformují a pokřivují trh ve prospěch velkých firem, které mají dostatečný aparát na jejich administrativní vyřízení a které si z nich udělali regulérní dotační byznys,“ podotkl dále ministr financní.

Podle Stanjury mají dotace význam napříkald v rámci rozvoje méně rozvinutých oblastí.

NKÚ ve své výroční zprávě uvedl, že skutečný smysl dotací v Česku nahradil formalismus, a že čerpání dotací je nadřazeno smysluplnosti a potenciálním přínosům dotací. Systém stovek dotačních titulů, v jejichž rámci se rozdělují stovky miliard korun, se podle NKÚ stal neřiditelným.

Navíc, samotná obsluha dotačního systému vyžaduje významné finanční prostředky a personální zajištění.

Kontrolní úřad ve zprávě mezi hlavní problémy státu zařadil prohlubující se strukturální deficit státního rozpočtu a růst zadlužování.

Valorizace důchodů je dle NKÚ v době dvouciferná inflace „časovanou rozpočtovou bombou“. Inflace v Česku je pátou nejvyšší v Evropě a výrazně snižuje životní úroveň obyvatel. (sfr)


VÍCE O TÉMATU ČTĚTE ZDE:

Nejvyšší kontrolní úřad: Valorizace důchodů v Česku je časovaná bomba

Výroční zpráva NKÚ za rok 2022: Skutečný smysl dotací v Česku nahradil formalismus