Ministerstvo: Školní jídelny mohou od února zdražit obědy o 20 % a svačiny o 30 procent. (Ilustrační foto: redakční koláž).

Školní jídelny budou moci od 1. února zdražit obědy o 20 procent a poplatky za odpolední svačiny o 30 procent oproti současným cenám. Umožní to novelizovaná vyhláška o školním stravování, kterou vydalo ministerstvo školství (MŠMT).

Cílem zdražení je podle úřadu reagovat na růst cen potravin a umožnit jídelnám dál nakupovat kvalitní suroviny. Nyní je podle ministerstva průměrná cena obědu ve školní jídelně 34 korun, což je o 10 korun více než před šesti lety.

Ceny za dopolední a odpolední svačiny, které obvykle zahrnují ovoce, zeleninu nebo mléčné produkty, budou moci stravovací zařízení zdražit více. Důvodem je podle ministerstva to, že tyto potraviny patří k sortimentu, který v poslední době zdražil nejvýrazněji.

Svačiny se podávají dětem v mateřských školách a ubytovaným na internátech či v domovech mládeže.

Finanční limity na nákup potravin se ve vyhlášce o školním stravování naposledy zvýšily v září 2021, a to o 20 procent. Nové navýšení limitů je podle úřadu nezbytné proto, aby zařízení školního stravování mohla nadále dodržovat výživové požadavky na kvalitu jídla pro děti.

Aktuální limity stanovují strop na oběd pro strávníka staršího 15 let na 45 korun, od 1. února to bude 54 korun. Maximální cena oběda pro žáky ve věku od sedmi do deseti let bude proti stávajícím 39 korunám o osm korun vyšší.

Děti od 11 do 14 let budou namísto nynější nejvyšší ceny 41 korun za oběd platit nejvýše 50 korun a děti do šesti let 36 korun, tedy o šest korun více než nyní.

Od února budou předškoláci za celodenní stravu ve školkách platit 57 korun až 114 korun. Dítě od sedmi do deseti let bude za snídani, svačiny, oběd a večeři platit dohromady nejvýše 141 korun za den a dítě od 11 do 14 let nejvýše 153 korun za den.

Celodenní strava pro starší 15 let bude moci stát až 169 korun. Proti dnešním cenám tak jídelny mohou platbu za denní stravu navýšit o 23 až 33 korun v závislosti na věku strávníka. Ještě více by mohli platit žáci ze tříd se sportovním zaměřením a studenti konzervatoří, kteří studují tanec.

Stát zvýší dotace neziskovkám na školní obědy

Ministerstvo školství v letošním roce navýší dotaci neziskovým organizacím na podporu školního stravování pro žáky základních škol z rodin v dlouhodobě nepříznivé finanční situaci. Z důvodů zvýšení cen potravin a energií byla původní částka 60 milionů korun navýšena na 100 milionů Kč.

Cílem je pomoci potřebným rodinám tak, aby žák měl možnost zúčastnit se všech školních aktivit díky prominutí úhrady za školní stravování a nebyl z důvodu neúčasti na těchto aktivitách vyčleňován z kolektivu, uvedl resort. (sfr)