Skupina PPF kvůli odchodu z Ruska prodělala téměř 8 miliard korun. (Ilustrační foto)

Skupina PPF kvůli odchodu z Ruska prodělala téměř 8 miliard korun. Holding v 1. pololetí vykázal ztrátu 318 milionů eur (7,73 miliardy korun). 

„Ztráta vyplývá ze stažení Home Creditu z ruského trhu. V tomto kontextu pro mě představuje spíše vyjádření dobrých mravů než neúspěch,“ řekl k výsledkům CEO skupiny PPF Jiří Šmejc.

Telekomunikační společnosti O2, Yettel a CETIN, mediální holding CME či výrobce dopravních prostředků Škoda Group dosáhly v 1. pololetí letošního roku zisku.

Stejně dobře si vedly banky ze skupiny PPF a poskytovatelé spotřebitelského financování pod značkou Home Credit v Evropě, střední Asii, v jižní a jihovýchodní Asii.

Jediným trhem, kde přetrvávají problémy v důsledku proticovidových opatření, tak zůstává Čína.

„I proto bych chtěl moc poděkovat všem manažerům, kteří v daném období naše firmy vedli. Díky jejich úsilí a erudici dosáhly ostatní sektory, ve kterých působíme, skvělých výsledků a celkovou ztrátu PPF dostaly na tak nízkou úroveň, jak jen to bylo možné,“ dodal Šmejc.

Skupina PPF realizovala v loňském a letošním roce několik klíčových transakcí, například prodej svého 40% podílu v MALL Group, 30% podílu v CETIN Group (při zachování majoritního kontrolního podílu), nebo prodej indonéského a filipínského Home Creditu – s celkovými výnosy více než 3 miliardy eur.

Tato skutečnost skupině PPF umožňuje pokračovat v rozvojových plánech i připravovaných investicích.

Skupina PPF investuje do řady odvětví od bankovnictví a finančních služeb přes telekomunikace, strojírenství, biotechnologie, pojišťovnictví, nemovitosti až po zemědělství. Působí v Evropě, Rusku, Asii a Severní Americe. Celosvětově na konci roku 2020 zaměstnávala více než 94 tisíc lidí.

Majoritním vlastníkem PPF Group, N. V. byl až do své smrti nejbohatší Čech Petr Kellner.

Kellner tragicky zahynul při pádu vrtulníku na Aljašce na konci března 2021. Koncovým vlastníkem skupiny PPF je nyní vdova Renáta Kellnerová. (pel)