Stát lidem zaplatí výměnu oken nebo zateplení. Vyčlení na to celkem 1,5 miliardy korun. (Ilustrační foto: Redakční koláž)

Stát lidem zaplatí výměnu oken nebo zateplení fasády, stropu, podlahy. Vybrané domácnosti, které splní podmínky, dostanou až 150 tisíc korun. Peníze navíc mohou dostat i předem. Oznámil to ministr práce a sociálních věcí a také životního prostředí Marian Jurečka (KDU-ČSL).

„Vydefinovali jsme domácnosti, které budou mít nárok na podporu. Jsou to domácnosti, kde jsou členy buď starobní důchodci, invalidní důchodci 3. stupně, nebo lidé, kteří mezi 12. zářím do podání žádosti pobírali příspěvek na bydlení,“ řekl Jurečka na tiskové konferenci.

Podmínkou však bude, aby žadatelé byli spolumajitelé nebo majitelé domů. Peníze navíc mohou dostat i předem. Maximální částka je až 150 tisíc korun na jeden rodinný dům, člověk však poté bude muset prokázat, že daná opatření opravdu provedl.

Stát počítá, že na nový program Nová zelená úsporám Light vyčlení 1,5 miliardy korun.

Peníze mohou lidé využít na zateplení fasády, střechy, podlahy nebo stropu. Vyměnit za ně mohou také okna nebo vchodové dveře. (pel)