Společnost Goodyear Tire & Rubber musí zaplatit skoro 65 milionů dolarů (1,6 miliardy korun) českému vynálezci Františkovi Hrabalovi za ukradený nápad na samonafukovací pneumatiky. (Foto: Coda Development)

Společnost Goodyear Tire & Rubber musí zaplatit skoro 65 milionů dolarů (1,6 miliardy korun) českému vynálezci Františkovi Hrabalovi. Americký gigant podle soudu ve Spojených státech Hrabalovi ukradl nápady týkající se samonafukovacích pneumatik. 

Upozornil na to server Law360.

Že Goodyear zpronevěřil 5 obchodních tajemství českého vynálezce Františka Hrabala a jeho společnosti Coda Development, rozhodlo 9 porotců.

Světoznámý výrobce pneumatik měl podle soudu jednat se zlým úmyslem, a proto musí Hrabalovi zaplatit odškodné ve výši 64,9 milionu dolarů (1,6 miliardy korun), z čehož 62,1 milionu dolarů je pokuta jako represivní náhrada škody a 2,8 milionu dolarů jako náhradu škody.

Původně přitom Coda Development požadovala vyplatit náhradu ve výši 89 až 246 milionů dolarů.

Společnost Coda podala žalobu na Goodyear a jeho někdejšího inženýra Roberta Benedicta v roce 2015. Hrabal se podle obžaloby už v lednu a červnu 2009 setkal se zaměstnanci Goodyear a jednal s nimi o možnosti spolupráce.

Americký výrobce pneumatik pak podepsal dohodu o mlčenlivosti, podle které mohl využít poznatky pouze v případě, že by s českou společností uzavřel partnerství. K tomu ale nikdy nedošlo.

​Zástupci firmy Coda tvrdí, že si Benedictnaopak nápady přivlastnil a zahájil vlastní práci. Společnosti Goodyear sliboval zisky v řádu stovek milionů dolarů.

Kromě toho také Goodyear získal na základě Hrabalových nápadů dva patenty.

Americký gigant se brání, že Hrabalovy nápady byly zveřejněny v žádostech o patent, veřejných prohlášeních a prezentacích. Argumentoval také tím, že samonafukovací pneumatiky nikdy nefungovaly tak, jak Hrabal sliboval.

Technologie má zajistit automatické huštění kol, takže řidič už se nemusí starat o kontrolu tlaku v pneumatikách a jejich správné huštění.

V každé pneumatice AMT má být integrována miniaturní pumpa, která bude uvnitř gumy udržovat předem zvolený tlak. K dofukování tak nejsou zapotřebí kompresory. (pel)