Ministerstvo obrany uzavřelo smlouvu na pořízení 209 těžkých nákladních terénních automobilů Tatra 815-7. (Ilustrační foto)

Ministerstvo obrany uzavřelo smlouvu na pořízení 209 těžkých nákladních terénních automobilů Tatra 815-7 6×6 ve valníkovém provedení v celkové hodnotě více než 1, 9 mld. Kč bez DPH. Za resort obrany smlouvu podepsal náměstek pro řízení sekce vyzbrojování a akvizic Lubor Koudelka, za společnost Tatra Trucks a.s. místopředseda představenstva Petr Hendrych a Petr Šimek, člen představenstva.

Informovalo o tom Ministerstvo obrany ČR.

Nové automobily umožní zabezpečit přepravní kapacity důležité pro urgentní potřeby logistické podpory Armády České republiky nejen v době mimořádné bezpečnostní situace na východě Evropy tak, aby byla zajištěna přeprava klíčového vojenského materiálu, uvedlo ministerstvo.

S tím, že jde o nákup techniky, která je již v armádě zavedena. Má to zjednodušit a zefektivnit i následný provoz pořizovaných vozidel a ušetří náklady.


Ministerstvo obrany ve středu 24. srpna uzavřelo smlouvu na pořízení 209 těžkých nákladních terénních automobilů Tatra 815-7 6×6 ve valníkovém provedení v celkové hodnotě více než 1, 9 mld. Kč bez DPH.


„V dnešní složité bezpečnostní situaci jde o další důležitý krok k posílení obrany České republiky. Jsem velmi rád, že se nám podařilo dojednat smlouvu právě s českým výrobcem,“ uvedl při příležitosti podpisu smlouvy Lubor Koudelka.

Již v letošním roce bude dodáno 200 ks techniky, začátkem roku 2023 pak zbylých 9 kusů. Do budoucna bude nutné z celkového počtu 928 kusů vozidel v provozu z důvodu stáří vyměnit dalších 640 vozidel.V nejbližších dnech bude se společností Tatra Trucks a.s. uzavřen kontrakt na roky 2023 a 2024 na pořízení 80 těžkých nákladních terénních automobilů typu T-815-7 8×8, tzv. hákový nakladač pro přepravu a manipulaci s kontejnery ISO 1C v celkové hodnotě více než 1, 2 mld. Kč bez DPH.

Současný stav automobilní přepravní techniky této kategorie je v Armádě ČR značně poddimenzován, konstatoval resort.

S tím, že z celkového počtu 504 vozidel v provozu je nutné doplnit alespoň 200, přičemž pro urgentní potřebu je identifikováno jako minimum právě 80 kusů.

V rámci realizace obou veřejných zakázek využilo ministerstvo obrany urgentní způsob zadání, který je dle zákona o veřejných zakázkách využitelný právě v případě válečných krizí a podobných mimořádných život ohrožujících situací. (sfr)