USA poskytnou další vojenskou pomoc Ukrajině v hodnotě 775 milionů dolarů. Zahrnovat by měla i obrněná vozidla MRAP odolná proti minám (viz foto).

USA potvrdily další vojenskou pomoc napadené Ukrajině. Pošlou jí materiál za v přepočtu 19 miliard korun. Americký prezident Joe Biden nařídil ministerstvu zahraničí, aby vyčlenilo až 775 milionů dolarů (19 miliard korun) na další pomoc Ukrajině. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj další balík pomoci ocenil. Ruský velvyslanec Uljanov v reakci napsal, že Rusko nebude mít slitování s ukrjainským obyvatelstvem.

Americké ministerstvo zahraničí informovalo, že v pomoci Ukrajině budou zahrnuty zbraně, munice a vybavení ze zásob ministerstva obrany USA. Konkrétněji pomoc úřad nespecifikoval.

Podle dřívějších informací pošlou nyní Spojené státy na Ukrajinu monitorovací bezpilotní letadla Scan Eagle, houfnice ráže 105 milimetrů, protitankové střely Javelin a poprvé také obrněná vozidla MRAP odolná proti minám.

„Děkuji prezidentovi Spojených států za toto rozhodnutí! Udělali jsme další důležitý krok k porážce agresora. Ukrajina bude svobodná!“ uvedl ukrajinský prezident Zelenskyj.

Americký ministr zahraničí Antony Blinken zdůraznil, že USA od počátku úřadování Bidenovy administrativy dosud Ukrajině poskytly bezpečnostní pomoc v celkové hodnotě přibližně 10,6 miliardy dolarů (260 miliard korun).

Ruský velvyslanec při mezinárodních organizacích ve Vídni Michail Uljanov v reakci na Zelenského poděkování Spojeným státům na Twitteru napsal: „Žádné slitování s ukrajinským obyvatelstvem“.

Podle Zelenského poradce Mychajla Podoljaka tím ruský diplomat vyzýval ke „konečnému řešení ukrajinské otázky“.

Uljanov později svůj příspěvek smazal a uvedl, že spojovat jeho „slova o politice Kyjeva“ s genocidou, je „zcela nepřijatelné“. (sfr)