Prezident Miloš Zeman vetoval novelu zákona o snížení plateb za státní pojištěnce. (Ilustrační foto)

Prezident Miloš Zeman smetl ze stolu snížení plateb za státní pojištěnce. Hlava státu zákon vetovala, protože se obává zhoršení kvality zdravotní péče v zemi. 

„Jde o opatření, které za současné nepříznivé ekonomické situace bude mít negativní dopad na kvalitu a dostupnost zdravotní péče,“ zdůvodnil Zeman.

Zmínil dále, že na tuto skutečnost upozorňují i zástupci České lékařské komory, kteří nesouhlas se snižováním výdajů na zdravotnictví odůvodňují zejména vysokou mírou inflace, dále pak tím, že epidemie covid-19 ještě zdaleka neskončila, jakož i potřebou řešit důsledky odložené zdravotní péče s epidemií související.

To vše si podle Zemana vyžádá vysoké náklady, s nimiž se poskytovatelé zdravotních služeb budou muset v současnosti, ale i v následujícím období vyrovnávat.

„Na problematičnost snížení plateb za tzv. státní pojištěnce poukazují i zástupci zdravotních pojišťoven, kteří konstatují, že dalších cca 14 mld. Kč poklesu příjmů již nepokryjí zůstatky na svých účtech a část nezaplacených nákladů se tak přesune do dalšího roku; přitom jen pro letošní rok zdravotně pojistné plány zdravotních pojišťoven počítají s deficitem 9,5 mld. Kč,“ řekl Zeman.

Připomněl také, že vážné argumenty, a to i k rozšíření návrhu zákona nad rámec původního vládního návrhu zákona, vznesla ve svých vystoupeních v Poslanecké sněmovně i řada poslanců – lékařů, uvědomujících si složitost současné i budoucí situace ve zdravotnictví a poukazujících na to, že přijatá zákonná úprava ohrožuje zachování kvality a dostupnosti zdravotní péče a vůbec neřeší jejich nezbytné zlepšování.

„Protože jsem přesvědčen o důležitosti uváděných argumentů, rozhodl jsem se zákon vrátit Poslanecké sněmovně a dát tak poslancům příležitost přijatý zákon ještě jednou posoudit a vzít v úvahu jeho negativní dopady,“ uzavřel prezident.

Stát platí od letošního ledna za každého svého pojištěnce z rozhodnutí bývalého kabinetu 1 967 korun měsíčně, o 200 korun víc než loni. Podle zmíněného koaličního návrhu by platby klesly na 1 487 korun tak, aby průměr za celý rok odpovídal loňské částce.

Novela měla od roku 2024 také zavést automatickou valorizaci zdravotních plateb státu. Vycházela by z měsíční částky 1 900 korun na pojištěnce, kterou by stát odváděl příští rok. Nynější předpoklady uvádějí, že v roce 2024 by stát dával 1 982 korun za pojištěnce a měsíc a o rok později 2022 korun. (pel)