Rekordní drahota v Česku brzdí maloobchod. Tržby se v červnu 2022 meziročně propadly o 6 procent. (Ilustrační foto)

Rekordní drahota v Česku brzdí maloobchod. Tržby se v červnu 2022 meziročně propadly o 6 procent. Nedařilo se všem typům prodejen s výjimkou lékáren a drogerií.

Data zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ).

Meziměsíčně se tržby v maloobchodě kromě motorových vozidel zvýšily v červnu reálně o 0,2 %, přičemž za potraviny vzrostly o 0,8 % a za nepotravinářské zboží o 0,1 %, naopak za pohonné hmoty klesly o 1,3 %.

Meziročně se maloobchodní tržby snížily reálně o 6 %, v tom za pohonné hmoty klesly o 7,6 %, za nepotravinářské zboží o 6,1 %, a za potraviny o 5,5 %.

„Maloobchodní tržby se v červnu meziročně snížily o 6 %. Na jejich poklesu se podílel především nižší prodej v nespecializovaných prodejnách s převahou potravin a nižší prodej výrobků pro domácnost. Růst zaznamenaly pouze prodejny s farmaceutickým, zdravotnickým a drogistickým zbožím,“ uvedla Jana Gotvaldová, vedoucí oddělení statistiky obchodu, dopravy a služeb.

Tržby ve specializovaných prodejnách s oděvy a obuví klesly o 13,3 %, s výrobky pro kulturu, sport a rekreaci o 11,9 %, s počítačovým a komunikačním zařízením o 11,3 % a s výrobky pro domácnost o 9,8 %.

Naopak růst tržeb zaznamenaly prodejny s farmaceutickým a zdravotnickým zbožím o 3,4 % a s kosmetickými a toaletními výrobky o 3 %.

Nižší tržby vykázaly jak nespecializované prodejny s převahou potravin (o 5,5 %), tak i specializované prodejny potravin (o 4,5 %).

Internetovým a zásilkovým obchodům tržby klesly o 2,8 %.

„Za celé druhé čtvrtletí se maloobchodní tržby snížily meziročně o 2,7 %, tržby za potraviny klesly o 3,8 %, tržby za nepotravinářské zboží se snížily o 1,7 % a za pohonné hmoty o 3,5 %. Při srovnání s předcovidovým obdobím, s druhým čtvrtletím roku 2019, se však maloobchodní tržby přepočtené do srovnatelné cenové hladiny zvýšily o 1,4 %,“ dodala Marie Boušková, ředitelka odboru statistiky obchodu, dopravy, služeb, cestovního ruchu a životního prostředí.

Tržby za prodej a opravy motorových vozidel reálně meziměsíčně stagnovaly a meziročně se snížily o 7,2 %. Tržby se snížily jak za prodej motorových vozidel (včetně náhradních dílů), tak za opravy. (pel)