Petr Gazdík to na konci školního roku vzdal: Rezignuje na funkci ministra školství.

Ministr školství Petr Gazdík (STAN) rezignuje na funkci ministra školství. Oznámil to v reakci na kauzu „Hlubuček“, tedy náměstka pražského primátora, který čelí obvinění z korupce, a byl již vzat do vazby. Gazdík uvedl, že nechce svými kontakty s některými osobami rozkolísat vládu.

„Rozhodl jsem se podat demisi z funkce ministra školství ke 30. 6. Přesto, že se necítím ničím vinen ani ve věcné, natož trestně-právní rovině. Mé styky s některými lidmi však vrhají stín i na hnutí STAN. Nechci rozkolísat vládu ani koalici na prahu předsednictví EU,“ napsal Gazdík.

Gazdík rezignuje k 30. červnu na funkci ministra školství kvůli stykům s obviněným Redlem. Nechce rozkolísat vládu před předsednictvím EU.

V posledních dnech se objevily informace upozorňující na Gazdíkovy kontakty s podnikatelem a lobbistou Michalem Redlem, který patří mezi obviněné v kauze pražského dopravního podniku.

Za styky s Redlem se Gazdík v prohlášení omluvil.

„Pokud někde cítím vinu, pak možná v přílišné otevřenosti k některým lidem. Ano, stýkat se s Michalem Redlem byla chyba. Nebo naivita, což je u politika také chyba. To je vše, čím se cítím být vinen. Nic jsem neukradl, nikomu jsem nepřihrál žádný byznys,“ zdůraznil.

Policie tvrdí, že organizovaná skupina desítky obviněných systematicky obsadila klíčové pozice v dopravním podniku tak, aby dosazení spřátelení manažeři mohli ovlivňovat různá výběrová řízení s cílem získat od vítězných firem úplatky.

Do skupiny patřil i bývalý náměstek pražského primátora Petr Hlubuček (STAN).

Gazdík v kauze „Hlubuček“ nepatří mezi podezřelé. Podle médií se ale sešel s Redlem v zabezpečené kanceláři, trávili spolu také víkend v Alpách a komunikovali přes zašifrovaný telefon.

Gazdík kontakty nepopřel, vyloučil ale, že by Redl nějak zasahoval do jeho politických kroků či rozhodování STAN.

Gazdík rezignuje také na funkci místopředsedy hnutí STAN. V Poslanecké sněmovně však bude pokračovat dál.

Premiér Petr Fiala (ODS) označil jeho rozhodnutí za čestné. Půjde o první změnu ve vládě Petra Fialy (ODS) od jejího prosincového jmenování. (sfr)


CELÝ TEXT PROHLÁŠENÍ MINISTRA ŠKOLSTVÍ PETRA GAZDÍKA (STAN) /19. 6. 2022/

Dnes jsem se po zvážení všech okolností rozhodl podat demisi jako ministr školství, mládeže a tělovýchovy, a to k 30. červnu. Rezignuji rovněž na funkci místopředsedy hnutí STAN.

Je to mé rozhodnutí. A to přesto, že se necítím být jakkoliv vinen v probíhající kauze Petra Hlubučka. Nic zlého jsem neprovedl.

Informace, které postupně unikají z vyšetřovacího spisu do médií, však stavějí vládu a STAN do nepříznivého světla, čemuž chci zabránit. Rovněž tak nechci rozkolísat stabilitu koalice před nadcházejícím předsednictvím EU.

Necítím se vinen ani ve věcné, natož trestně-právní rovině a znovu opakuji, že mé politické kroky ani rozhodování hnutí STAN nikdy neřídily paralelní struktury. Že se mě aktuální kriminální případ netýká, se plně prokáže při projednávání této kauzy u soudu, kde budou všechny její aspekty veřejně projednány.

Nechci ale strkat hlavu do písku. Pokud někde cítím vinu, pak možná v přílišné otevřenosti k některým lidem. Ano, stýkat se s Michalem Redlem byla chyba. Nebo naivita, což je u politika také chyba. To je vše, čí se cítím být vinen. Určitě ne účastí na zločinném spolčení. Nic jsem neukradl, nikomu jsem nepřihrál žádný byznys.

Jsem si také vědom toho, že ministr školství a mládeže by měl být nezpochybnitelným vzorem. V tuto chvíli na mě ulpívá stín, a přestože já sám vím, jak se věci ve skutečnosti mají a mám svědomí čisté, v politice je důležité i to, jak věci vypadají.

Odcházím nerad od načaté práce. Přeji vám všem – ředitelům škol, všem učitelům, vychovatelům – hodně sil v tomto pro školství nelehkém období. Jsem ale přesvědčen, že to zvládnete, a to i s přispěním a pomocí mého nástupce.

Děkuji vám všem za skvělou, i když krátkou spolupráci. Těm, kteří mě podpořili a snad i trochu chápou, tímto děkuji.