Bývalý francouzský prezident Nicolas Sarkozy byl odsouzen k ročnímu domácímu vězení za nezákonné financování jeho neúspěšné předvolební kampaně v roce 2012.

Francouzský exprezident Nicolas Sarkozy dostal rok domácího vězení za to, že v roce 2012 na svou kampaň za zvolení utratil o desítky milionů eur více, než bylo povoleno zákonem. Rozhodl o tom pařížský soud. Do vězení však nepůjde a trest si může odpykat doma s elektronickým náramkem. 

Informovala o tom ČT.

Bývalý šéf Elysejského paláce z let 2007 až 2012 je vinný z toho, že jeho strana v roce 2012 za velmi drahá volební shromáždění utratila téměř dvojnásobek maximální částky, kterou volební zákon stanoví ve výši 22,5 milionu eur (podle nynějšího kurzu 573,7 milionu korun).

Poté najala spřátelenou agenturu pro styk s veřejností, aby skutečné náklady skryla. Prezidentské volby Sarkozy nakonec prohrál a jeho nástupcem se stal socialista Francois Hollande.

Nyní soud v Paříži rozhodl, že ačkoli bývalý prezident možná neznal úplné podrobnosti o podvodu, musel vidět, že byly překročeny limity, ale nic s tím neudělal. Bývalý prezident měl navíc také ignorovat dvě varování svých účetních před zvyšováním výdajů.

Sarkozy jakékoli pochybení odmítá a proti rozsudku se chystá odvolat.

V jiném procesu na začátku března Sarkozymu soud vyměřil trest odnětí svobody na jeden rok nepodmíněně za korupci a obchodování s vlivem. Proti březnovému verdiktu se exprezident odvolal.

Šestašedesátiletý Sarkozy je po Jacquesu Chirakovi druhým francouzským prezidentem usvědčeným z korupce v novodobé historii země a prvním exprezidentem odsouzeným k odnětí svobody. (pel)