Eurokomisařka Ylva Johanssonová pozvala migranty z Tuniska, aby přišli "obohatit" Evropu. (Ilustrační foto: redakční koláž)

Eurokomisařka Ylva Johanssonová pozvala migranty z Tuniska, aby přišli „obohatit“ Evropu. Komisařka Evropské unie pro vnitřní věci Ylva Johansson tak učinila při své návštvě Tuniska. v projevu tam sice odsoudila ilegální imigraci, ale zároveň pozvala tamnější obyvatele, aby legálně přesídlili do Evropy.

Na tuto událost upozornil Reflex.

„V EU žije, pracuje a studuje více než 1 milion Tunisanů. Rádi přivítáme další, kteří přijedou legálně, aby studovali, pracovali a obohatili naše společnosti. Je však třeba zabránit neoprávněným vycestováním…“ uvedla eurokomisařka Johanssonová na sociálních sítích.

Podle odhadu OSN se letos do Evropy dostalo z Afriky přes moře kolem 23 500 lidí, přičemž většina nově příchozích přistála v Itálii a Španělsku z Tuniska, Libye a Alžírska.

Tunisko se v posledních letech potýká se rostoucími ekonomickými problémy a to zejména v důsledku koronavirové krize. Výzva eurkomisařky Johanssonové tak může podnítit ilegální migraci, i když ji komisařka formálně odsoudila.

Eurokomisařka pro vnitřní záležitosti Ylva Johansson byla na počátku své politické kariéry zvolena nejprve za švédské komunisty (Vänsterpartiet Kommunisterna). Posléze přestoupila ke švédské sociální demokracii, kde patří k nejlevicovější části strany.

V otázce masové migrace trvale propaguje legální masovou migraci do Evropy.

Nedávno prosákla na veřejnost informace, že Evropská unie připravuje dohodu s Tuniskem, kterému nabízí ekonomickou pomoc na oplátku za tvrdší postup při zastavování příchodu migrantů do Evropy.

Itálie vyzvala členské státy EU k pomoci při zvládání rostoucího počtu nelegálních migrantů, kteří se do země dostávají většinou z Tuniska a Libye.

Tunisko však žádá komplexní řešení zohledňující socioekonomické kořeny problému.

Eurokomisařka Johanssonová prozradila, že Brusel pracuje na organizaci „síti dobrovolné pomoci“, což zahrnuje také pokus o vyjednání nové dohody s Tuniskem.

S tím, že měla  v Tunisku vyjednávat globální dohodu, která na jedné straně umožní zemi zotavit se z těžké hospodářské krize způsobené koronavirem, na druhé straně jí poskytne zdroje na boj proti obchodníkům s lidmi.

„Budou existovat evropské fondy pro hospodářství, investice a zaměstnanost, zatímco tuniské orgány se budou podílet na správě hranic, aby přijaly zpět své občany, kteří odešli do Evropy, a repatriovali cizince ve své zemi, kteří nejsou uprchlíky,“ vysvětlila Johanssonová. (sfr)