Občanská demokratická strana (ODS) zrušením superhrubé mzdy otevírá cestu rivalům k přijetí eura, upozornil ekonom Lukáš Kovanda. (Ilustrační foto)

Občanská demokratická strana (ODS) zrušením superhrubé mzdy otevírá cestu rivalům k přijetí eura, upozornil ekonom Lukáš Kovanda. Za klíčový důvod rekordních schodků státního rozpočtu ČR považuje právě zrušení superhrubé mzdy, které podpořilo vládní ANO a opoziční ODS. To podle Kovandy otevírá politickým rivalům, zejména koalici Pirátů a STAN, dveře k přijetí eura. 

Kovanda to uvedl v komentáři zveřejněném na Twitteru, kterým reagoval na nově zveřejněnou prognózu Evropské komise o růstu ekonomiky ČR v letošním roce.

Předpověď totiž počítá s tím, že ČR letos vykáže schodek veřejných financí 8,5 procenta a v příštím roce pak 5,4 procenta. Průměrný schodek za oba roky tak má činit bezmála 7 procent. Jak Kovanda upozornil, jde o 5. nejvyšší hodnotu v EU.

Vyšší průměrný schodek už podle Evropské komise vykážou za roky 2021 a 2022 jen Itálie, Malta, Litva a Rumunsko.

Jak dále zmínil, Česko před pandemií patřilo mezi pět zemí EU, které vykazovaly nejnižší veřejný dluh v poměru k HDP. A zároveň mezi pětici členských států EU, které jej v předpandemických letech rovněž nejvýrazněji snižovaly.

Nyní se však ocitá mezi pěticí zemí, které pandemii zvládají nejhůře z hlediska udržitelnosti veřejných financí, resp. tedy s nejhlubším vyhlíženým schodkem.

Jako klíčový důvod hlubokých deficitů uvedl Kovanda loňské zrušení superhrubé mzdy, které podpořilo vládní hnutí ANO a opoziční ODS.

„Koalice Pirátů a STAN nyní předesílá, že pokud se bude po říjnových parlamentních volbách podílet na vládnutí, může se o snížení schodků veřejných financí zasadit i prosazením vstupu ČR do Mechanismu směnných kursů II. To je jakýsi předpokoj v procesu přijímání eura,“ upozornil Kovanda.

Koalice Pirátů a STAN totiž podle analytika předpokládá, že účast v mechanismu by snížila náklady na obsluhu dluhu, což je úvaha, která nepostrádá ekonomické opodstatnění.

„Úrok na českém dluhu by se totiž účastí v mechanismu vskutku snížil. Mezinárodní investoři by totiž z důvodu vyhlíženého členství v eurozóně, jejíž centrální banka už léta uskutečňuje masivní program odkupu vládních dluhopisů, snížili rizikovou přirážku na českém dluhu,“ vysvětlil Kovanda.

Zároveň však podotkl, že by zásadně stoupla pravděpodobnost, že Česko euro přijme.

„Dánsko, které setrvává mimo eurozónu, sice také do mechanismu vstoupilo, ale to má vyjednánu trvalou výjimku z přijetí eura. Všechny další země, které se do mechanismu v minulosti zapojily, nebo se v něm nacházejí nyní, což je případ Bulharska a Chorvatska, euro přijaly či v dohledné době přijmou hodlají,“ napsal.

V té souvislosti poukázal na to, že ODS, která dlouhodobě euro odmítá, tak paradoxně může poskytnout politickým rivalům validní záminku k jeho přijetí.

„Pokud tedy nebude schopna předložit adekvátní plán úspor, které by zajistily uspokojivé snížení vyhlížených schodků a minimalizovaly riziko zhoršení ratingu. Takové plány ale ODS, resp. koalice SPOLU, jejíž je součástí, ve svém nedávno představeném volebním programu v uspokojivé míře a realisticky nenabídla,“ uzavřel Kovanda. (pel)

Nová předpověď Evropské komise: Ekonomika ČR letos poroste o 3,4 procenta