Ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO) nehodlá rezignovat kvůli schválenému přesunu deseti miliard korun z rozpočtu armády do vládní rozpočtové rezervy. Hned na prvním zasedání vlády příští rok, 4. ledna, předloží kabinetu materiál k vrácení peněz do obranného rozpočtu. Sněmovna navzdory ujišťování premiéra Andreje Babiše (ANO), který několik týdnů ujišťoval, že vojsko o peníze nepřijde, schválila desetimiliardový škrt požadovaný KSČM. Strana jím podmiňovala podporu návrhu státního rozpočtu na příští rok.

„Chtěl bych uklidnit naše spojence, partnery, že svým závazkům dostojíme, že je budeme nadále plnit, a rovněž budou pokračovat všechny vyzbrojovací projekty a modernizace armády tak, jak ji máme naplánovanou,“ řekl Metnar. Za krátkou dobu, než budou peníze vráceny do rozpočtu obrany, se podle něj nechystají zásadní rozhodnutí. Přechodná doba proto neohrozí žádné vyzbrojovací projekty, dodal.

Metnar poznamenal, že je spokojený, neboť byl schválen státní rozpočet jako celek. Pokud by tomu tak nebylo a nastalo rozpočtové provizorium, i pro jeho resort by bylo složitější čerpání peněz a mělo by to dopad na jednotlivé projekty. „Víte dobře, jak dlouho ta složitá politická vyjednávání trvala. Myslím si, že je to signál, že i přes tyto velké komplikace byla vláda schopna vyjednat podporu a nakonec státní rozpočet schválit,“ doplnil ministr.

Také premiér Babiš na tiskové konferenci uvedl, že přesun deseti miliard korun je jen dočasný, kabinet prý peníze začátkem příštího roku armádě vrátí. Vládě se přesun nelíbí, ale musela zvolit menší zlo a zabránit rozpočtovému provizoriu, tvrdí Babiš.

ČSSD postup podpořila po slibu premiéra, že vojsko dostane v lednu peníze zpét. „Sociální demokracie svými pěti hlasy ve vládě podpoří příslušné rozpočtové opatření, kterým ty peníze převede zpátky,“ řekl šéf strany Jan Hamáček.

Nově stanovený rozpočet armády na příští rok 75,4 miliardy je nižší než rozpočet schválený na letošní rok a nenaplňuje slib vlády z programového prohlášení, že bude vynakládat na obranu 1,4 procenta hrubého domácího produktu. Na letošek ministerstvo dostalo 75,5 miliardy korun, kvůli koronavirové krizi však už na jaře muselo oželet 2,9 miliardy. Původně navržený nárůst na 85,4 miliardy korun by znamenal, že Česko by příští rok dalo na obranu 1,46 procenta svého HDP.

V červnovém rozhovoru s ČTK Metnar uvedl, že pokud by se měly rozpočtové škrty výrazně dotknout výdajů na armádu, nechtěl by nadále zůstávat na svém místě. Také náčelník generálního štábu Aleš Opata důrazně odmítl snahy komunistů seškrtat armádě rozpočet. Mimo jiné varoval před tím, že bez nákupů moderní techniky se  země stane černým pasažérem a „trapným vyžírkou“ v NATO.