Očkování proti koronaviru nebude v Česku povinné. Hrazeno bude z veřejné pojištění. (Ilustrační foto: redakční koláž).

Očkování proti koronaviru bude v Česku hrazeno z veřejné pojištění. Toto očkování nebude povinné. Stát slíbil odškodnění za případnou zdravotní újmu způsobenou očkováním proti covidu-19. Poslanci schválili vládní návrh zákona o vakcínách proti koronaviru.

Ministr zdravotnictví Jan Blatný uvedl, že stát přebírá garanci za toto očkování.

V zákoně je výslovně zakotven nárok na případné finanční odškodnění, pokud by očkování proto koronaviru někomu způsobilo zdravotní újmu.

Zákon v hlasování nepodpořili poslanci hnutí STAN, hnutí SPD a nezařazení poslanci.

Poslanci SPD se pokusili prosadit do zákona zákaz znevýhodňování těch, kdo se nenechají očkovat proti koronaviru.

Navrhli, aby se součástí zákona stala formulace „neúčast na takovém očkování nesmí mít za důsledek omezení výkonu lidských práv a základních svobod ani hospodářských, sociálních a kulturních práv ve smyslu Listiny základních práv a svobod ani jakékoli jiné formy diskriminace jedince neočkovaného takovou očkovací látkou“.

Svůj návrh poslanci SPD zdůvodnili tím, že jejich obava je vyvolána nejasnými podmínkami, jak bude stát postupovat vůči občanům, kteří se nebudou chtít nechat očkovat dosud představenými vakcínami proti covid-19.

Příslušný pozměňovací návrh, který by zakotvil zákaz znevýhodňování neočkovaných občanů, však ve Sněmovně neprošel o jediný hlas.

Ministr Blatný k tomu podotkl, že by taková deklarace byla nadbytečná.

„Zvýhodnění je dáno samotným očkováním,“ zdůraznil Blatný. (sfr)