Armáda od začátku listopadu obnoví výcvik aktivní zálohy pozastavený kvůli epidemii koronaviru. Část záložníků se zúčastní klasického cvičení v terénu, pro část armáda připravila počítačové kurzy, takzvané e-learning. Cvičení se ještě letos bude týkat celkem dvou tisíc záložníků.

Armáda letos cvičení aktivní zálohy kvůli koronaviru zrušila dvakrát, poprvé na jaře, podruhé v srpnu. Podle náčelníka generálního štábu Aleše Opaty to bylo především z obavy, aby účastníci cvičení případnou nákazu nešířili v civilním okolí. Vedení armády podle něj následně hledalo způsob, jak záložníkům umožnit každoroční cvičení absolvovat. Záložníkům tak i umožní, aby mohli čerpat odměnu, která jim za službu v aktivní záloze náleží.

Armáda se rozhodla obnovit cvičení, která byla naplánována na listopad a prosinec, uskuteční je za mimořádných hygienických opatřeních. Týkat se bude asi 1000 vojáků aktivní zálohy. Před jeho konáním by se měli záložníci vyhnout například účasti na větších akcích a důsledně dodržovat hygienická opatření. Čekat je také bude test na koronavirus. Podle ředitele sekce vojenského zdravotnictví Zoltána Bubeníka armáda zařídí hromadné odběry. Budou pak následně vyhodnoceny v laboratořích, které budou mít aktuálně volnou kapacitu.

Záložníci, kterým letos kvůli epidemii byla cvičení zrušena, dostanou povolávací rozkaz na výcvik formou e-learningu. Podle Opaty je to forma výuky, kterou armáda používá i u profesionálních vojáků. Náčelník generálního štábu v e-learningu vidí „ideální možnost, jak záložníky zdokonalit v teorii“. Předpokládá, že armáda bude tuto možnost využívat i v budoucnosti.

Podle zástupce ředitele sekce plánování schopností ministerstva obrany Miloslava Lafka půjde o pilotní projekt. První cvičení touto formou by se mělo konat počátkem listopadu. Záložník dostane klasický povolávací rozkaz a následně přihlašovací údaje na web, kde se přihlásí do výcvikového programu. Přesný obsah kurzu se připravuje, záložníci by se v něm ale měli například dozvědět informace o plánovaném rozvoji armády, seznámí se s koncepčními armádními dokumenty či budou studovat střeleckou taktiku. Zdravotnická služba podle Bubeníka připraví informace týkající se třeba pandemických plánů či zacházení s ochrannými prostředky, což by záložníky připravilo na případné ostré nasazení kvůli pandemii koronaviru.

To se podle Opaty v současné době neplánuje, vyloučit ho ale nelze. Řekl, že primárně chce armáda nasazovat síly a prostředky, které má ve svých plánech vyčleněny na pomoc integrovanému záchrannému systému.

Opata poznamenal, že vedení armády bude chtít od záložníků po konci cvičení zpětnou vazbu, zda bylo pro ně přínosné. E-learning by se měl týkat asi 1000 záložníků. Na začátku října sloužilo v 60 jednotkách aktivní zálohy 3308 vojáků a vojákyň.

Koronavirus ovlivnil i výcvik profesionálních vojáků. Armáda zrušila velká mezinárodní cvičení, výcvik jednotek ale zůstal zachován. Konat se musí buď na cvičištích dané posádky, nebo v jejich vojenských újezdech.