Servis bojových vozidel Pandur české armády bude mít i nadále na starosti kopřivnická firma Tatra Defence Vehicle. Ministerstvo obrany s ní uzavře čtyřletou rámcovou dohodu v hodnotě až dvou miliard korun bez DPH. Informace o zakázce ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO) předložil vládě. Kabinet zároveň dostal informaci o nákupu amerických radiostanic Harris za asi 80 milionů korun bez DPH, které ministerstvo koupí přímo od americké vlády.

Vojsko má ve výzbroji 107 pandurů, které dostávalo v letech 2009 až 2013. Později ministerstvo objednalo dalších 20 kolových obrněných vozidel velitelsko-štábních a spojovacích. Jejich servis dosud zajišťovala firma Tatra Defence Vehicle, která stroje v Česku vyrábí. Dosavadní smlouva vypršela na konci dubna 2020. „V případě, že zakázka nebude realizována, dojde k narušení bojeschopnosti jednotek Armády České republiky vyzbrojených touto technikou a tím i k ohrožení obranyschopnosti České republiky a ohrožení plnění úkolů při nasazení jednotek v zahraničních misích,“ uvedl mluvčí ministerstva Jakub Fajnor.

Předpokládaná hodnota maximálního plnění rámcové dohody 1,975 miliardy korun bez DPH. Smlouva by měla být uzavřena ještě v září 2020 s možným plněním až do září 2024.

Metnar zároveň vládu informoval, že ministerstvo plánuje koupit od americké vlády radiostanice pro zahraniční operace od firmy L3Harris Technologies. „Pořízeny budou radiostanice charakteru CCI (Controlled Cryptographic Item – sledovaná kryptografická položka) pro zabezpečení techniky a jednotek předurčených k přípravě a nasazení do zahraničních operací,“ uvedl Fajnor.

Přístroje by podle něj měly zabezpečit spolehlivé spojení ve složitých klimatických a geografických podmínkách. „Jsou to sofistikované špičkové přístroje, které nejsou předmětem volného obchodování,“ poznamenal Fajnor. USA je podle něj poskytují jen spojencům a blízkým partnerům. Dodal, že česká armáda má ve své výzbroji několik tisíc radiostanic, dohromady za zhruba 1,55 miliardy korun. Předpokládaná hodnota nákupu je 80,36 milionu korun bez DPH a smlouva by měla být uzavřena do konce roku 2020 s plněním do roku 2023.

Deník Právo uvedl, že česká firma Mesit tvrdí, že by dokázala armádě dodat srovnatelné vysílačky. Podle společnosti je orientace na jednoho zahraničního výrobce z bezpečnostních důvodů krátkozraká. Podle mluvčího ministerstva obrany Jana Pejška ale žádný český dodavatel nenabízí přístroje, které by splňovaly armádní požadavky a byly certifikované pro použití v rámci NATO.