Asociace podnikatelek a manažerek odhaduje ztráty na půl miliardy korun, žádá o cílená opatření na podporu byznysu. Krize způsobená šířením nákazy infekční choroby COVID-19 v České republice a následnými preventivními opatřeními už způsobila ztrátu v podnikání členek Českomoravské asociace podnikatelek a manažerek (ČMAPM) ve výši minimálně půl miliardy korun.

Informovala o tom její prezidentka Kateřina Haring, podle které má zmrazení nebo omezení podnikatelských aktivit členek ČMAPM dopad na zhruba 10.000 pracovních míst.

„Potřebujeme, aby stát zasáhl ve prospěch firem i OSVČ rychle, cíleně a efektivně,“ uvedla Haring, která se obává o další rozvoj ženského podnikání v Česku

„Firmy jsou nervózní, a pokud vláda nebude jednat rychle a podnikatelky a podnikatelé nedostanou slibovanou pomoc, budou muset propouštět ve velkém,“ prohlásila Haring.

Podle informací Hospodářské komory ČR kvůli opatřením spojeným s COVID-19 propouští už sedm procent zaměstnavatelů a více než čtvrtina firem propouštění zvažuje.

Haring doplnila, že zhruba třetina členek asociace a zároveň zaměstnavatelek z celkem 160 musela na základě nařízení vlády úplně uzavřít své firmy a provozy a pětina je nucena zvažovat snížení mezd svým zaměstnancům.

„Také asi třetina našich podnikatelek během posledních týdnů vyčerpala své finanční rezervy na udržení chodu firmy. A ty členky, které si u Českomoravské záruční a rozvojové banky požádaly o pomoc na základě programu COVIVD-19, zatím nic nedostaly nebo byly jejich žádosti odloženy,“ doplnila Haring.

„Bez efektivního souboru opatření může současná situace zruinovat malé a střední firmy i navázané subdodavatele,“ konstatovala Haring.

Podle prezidentky asociace může v současné bezprecedentní situaci hodně utrpět právě ženské podnikání, které se v posledních letech v Česku rapidně rozvíjelo. Od roku 2011 totiž vzrostl počet žen v byznysu v ČR vůči mužům desetinásobně, což se nyní může velmi rychle změnit.

„Rezervy nejsou nevyčerpatelné a 50 procent firem z asociace předpokládá, že výpadek v zakázkách do konce roku nedoženou. Pomoci by mohly odklady splátek úvěrů, bezúročné půjčky, kurzarbeit, ale zde narážíme na informační zmatek a nejasné podmínky,“ uvedla viceprezidentka asociace Renáta Valerie Nešporek.

Prezidentka ČMAMP Haring, která je zároveň místopředsedkyní Světového sdružení podnikatelek (FCEM), doplnila, že podobná opatření na pomoc podnikatelům jsou běžná a rychle dostupná v některých dalších zemí EU včetně Německa.

„Německo a ostatní státy pumpuji do svých ekonomik finance dokonce ve vyšší míře, než jsou jejich aktuální ztráty,“ prohlásila Haring.

Českomoravská asociace podnikatelek a manažerek byla založena v roce 1995. Sdružuje ženy, které pomáhají ostatním podnikatelkám a manažerkám uplatnit se v profesním životě a naučit se jej skloubit nejen s rodinným životem, ale i se svým osobním rozvojem. (sfr)