V pondělí 23. března se zastaví výroba v poslední automobilce v ČR - Hyuindai. Škoda Auto A TPCA už závody zastavily. (Foto: Hyundai)

Nošovická automobilka Hyundai v pondělí na 2 týdny přeruší výrobu kvůli šíření pandemie koronaviru. Pracovníci zůstanou doma se 70 procenty průměrného platu. Mladoboleslavská Škoda Auto a kolínská TPCA zahájily odstávku ve středu. 

Zastavení výroby Hyundai potvrdil mluvčí automobilky Pavel Barvík. Podnik podle něj kvůli rozšiřování Covid-16 přijal preventivní opatření.

„Opětovné zahájení výroby je naplánováno na pondělí 6. dubna,“ řekl mluvčí.

Upozornil, že uzavření hranic v Evropě způsobilo logistické problémy jak pro zaměstnance, tak pro dodavatele. Snižuje se i poptávka po automobilech.

Na zastavení výroby tlačili i odboráři. Stejně jako tomu bylo v případě Škodovky. Minulý týden se totiž prokázala nákaza koronavirem u jednoho ze zaměstnanců mladoboleslavské automobilky.

Zaměstnanci proto požadovali, aby měli všichni na 2 týdny preventivní karanténu.

K zastavení produkce přistoupila i kolínská automobilka Toyota Peugeot Citroën Automobile (TPCA). Podnik chtěl původně linky odstavit až ve středu 25. března, ale nakonec to urychlil.

Kvůli šíření nového typu koronaviru zastavily výrobu i další automobilky po celé Evropě, například Volkswagen, Ford, Fiat Chrysler, BMW nebo Renault. (pel)