Trump na vojenské přehlídce za neprůstřelným sklem slíbil brzké přistání USA na Marsu.

Prezident Trump po vzoru Ruska a Francie zavedl v USA mohutné vojenské přehlídky. První se konala na Den nezávislosti USA ve Washingtonu. Americký prezident uschován za neprůstřelným sklem slíbil brzké přistání USA na Marsu. Oznámil také, že Spojené státy jsou nyní silnější než kdy v minulosti s tím, že pro Američany není nic nemožné.

Trump ve svém projevu zmínil řadu amerických úspěchů napříč dějinami, včetně přistání na Měsíci před 50 lety.

„Velmi brzy zapíchneme americkou vlajku na Marsu,“ řekl.

Hlavní část oslavy Dne nezávislosti začala přeletem prezidentského speciálu, který v době přítomnosti šéfa Bílého domu na palubě nese volací znak Air Force One, nad parkovou promenádou National Mall až k budově Kapitolu. Začátek programu byl ale odložen kvůli deštivému počasí.

Prezidentův projev, při kterém hovořil zpoza stěny z neprůstřelného skla pokryté kapkami deště, prokládaly přelety letounů každé z pěti organizačních složek ozbrojených sil Spojených států.

V úvodu projevu Trump deklaroval, že USA již brzy budou mít i vesmírné síly. Prezident před jednotlivými přelety vojenských letounů vyprávěl příběhy týkající se každé z organizačních složek.

Diváci mohli vidět například bombardéry B-2 či akrobatickou letku námořnictva Blue Angels, která vyvolala asi největší nadšení.

„Po 65 let se žádnému nepřátelskému letectvu nepodařilo zabít jediného amerického vojáka, protože nebe patří Spojeným státům americkým,“ pochlubil se Trump.

Před projevem se mnoho skeptiků obávalo, zda Trump bude apolitický. Televize CNN později prezidentovu řeč označila za vzácný příklad snahy prezidenta Američany sjednotit.

„…Pokud nikdy, nikdy nepřestaneme bojovat za lepší budoucnost, nebude existovat nic co by Amerika nedokázala,“ prohlásil Trump.

Za uspořádání vojenské přehlídky se Trump stal terčem ostré kritiky, mimo jiné kvůli nákladnosti celé akce.

Do Washingtonu na oslavu Dne nezávislosti přijely tisíce stoupenců Trumpa, mnozí z nich v čepicích s jeho sloganem „Make America Great Again“ (Vraťme Americe její velikost).

Zároveň však před Bílým domem demonstranti zapálili americkou vlajku, zatímco jiní přišli s bannerem, na kterém bylo napsáno „Trump je vlastizrádce“.

Přesná cena celé akce nebyla zveřejněna. (sfr)