Salviniho Itálie za rok zabránila zakotvení 19 lodí s celkem 2500 migranty.

Salviniho Itálii se daří bránit zemi před přílivem migrantů. Za jeden rok země zabránila zakotvení 19 lodí s celkem 2500 migranty. Svou politikou „zavřených přístavů“ se Itálii jen v letošním roce podařilo zredukovat počet přišlých migrantů na desetinu. 

Italská vláda prosazuje politiku „zavřených přístavů“ ve snaze omezit příliv migrantů. Díky tomu muselo 2500 běženců mířících do Itálie v uplynulém roce čekat celkem 165 dnů na palubách záchranných lodí.

Od června 2018 až do současnosti nastalo 19 situací, kdy italské úřady odmítaly vpustit do přístavů lodě nevládních organizací.

Informace se objevila několik dnů po krizi kolem lodi Sea-Watch 3, jejíž kapitánka Carola Racketeová po více než dvou týdnech čekání na moři vplula bez povolení do přístavu na italském ostrově Lampedusa.

Italské úřady na ni následně uvalily domácí vězení a plavidlo zabavily. Kapitánka je však dnes už na svobodě. Případ vyvolal v Evropě silnou odezvu mezi politiky, podle nichž zachraňování životů nemůže být kriminalizováno.

Italské úřady byly kritizovány s tím, že „kriminalizace“ záchrany migrantů ve Středozemním moři prodlužuje utrpení už beztak trpících lidí. Přístup italského státu navíc odrazuje obchodní a vojenské lodě, aby zachraňovaly migranty, kteří se dostanou do nouze.

Od začátku letošního roku operovaly lodě nevládních organizací ve Středozemním moři pouze po dobu 60 dnů.

Celkem 60 procent migrantů, kteří vyrazili do Itálie od libyjských břehů, bylo zachyceno libyjskou pobřežní stráží a vráceno zpět do země. Libye, zmítaná už několik let občanskou válkou, přitom pro ně není bezpečným útočištěm.

Podle statistik UNHCR letos připlulo do Itálie 2755 migrantů, za celý loňský rok jich bylo 23.370 a o rok dříve dorazilo do Itálie přes moře 119.370 běženců.

Italská vláda argumentuje tím, že její restriktivní opatření vedla ke snížení počtu pokusů o nelegální vstup do země, a tím i ke snížení migrantů v zemi, která se v dřívějších letech potýkala s velkou migrační vlnou. (sfr)