Andrej Babiš se chystá ovládnout pekárenský trh v Česku. Agrofert může koupit United Bakeries. (Ilustrační foto: Studenti VŠE dali Babišovi koblihy, květen 2018)

Český premiér Andrej Babiš (ANO) se chystá ovládnout pekárenský trh v Česku. Koncern Agrofert může prostřednictvím své firmy Penam koupit pekárny United Bakeries. Jedná se o jedničku a dvojku na českém trhu, Agrofert tak nákupem získá velký podíl na trhu. Holding však musí prodat některé své závody, aby nebyla narušena hospodářská soutěž. Babiš sice koncern převedl začátkem roku 2017 do svěřenského fondu, stále je ale jeho beneficientem, takže veškeré zisky všech firem ve fondu jdou právě českému premiérovi.

Podmínky nákupu United Bakeries stanovil Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS).

„Spojení soutěžitelů vzbuzovalo obavy z podstatného narušení hospodářské soutěže plynoucí z rozšíření aktivit společnosti Agrofert na trzích velkoobchodního prodeje čerstvého chleba a chlebových výrobků, toustového chleba, čerstvých rohlíků a ostatního čerstvého běžného pečiva,“ uvedl mluvčí Martin Švanda.

Penam ovládá zhruba 30 procent českého trhu, v některých segmentech ještě víc, United Bakeries kolem 15 procent. Jde tak o jedničku a dvojku na českém trhu. Agrofert by nákupem United Bakeries získal tak velký podíl na trhu, že by za ním konkurenti zaostávali a nemohli by vytvářet dostatečný konkurenční tlak.

Česká státní kasa loni vyplatila více než 161 milionů korun koncernu Agrofert na dotacích, přestože to Brusel pozastavil. Ministerstvo financí si však peníze zatím nenechalo od Evropské komise proplatit a neví ani, jak bude postupovat dál.

Mezi projekty byla i stomilionová dotace právě pro Penam na výrobu zdravějšího toastového chleba.

Proti vyplácení dotací Agrofertu se postavilo hnutí STAN, které požaduje vrácení peněz, a také TOP 09 a občanští demokraté.

Penam v ČR provozuje 11 pekáren a čtyři mlýny, převážně na Moravě. V roce 2017 měl tržby 3,6 miliardy korun. United Bakeries, která vyrábí pečivo například pod značkami Delta, Odkolek nebo Cerea, má přes 1000 zaměstnanců ve 13 pekárnách v ČR, většina výrobních kapacit je v Čechách. Za rok 2017 firma vykázala tržby 2,2 miliardy korun.

(pel)