Nespokojení občané ČR vyrazili do ulic protestovat proti premiérovi Andreji Babišovi (ANO) a ovládnutí justice Hradem. (Ilustrační foto: Snímek z demonstrace proti Babišovi z roku 2018)

Zoufalí občané Česka vyrazili do ulic protestovat proti premiérovi Andreji Babišovi (ANO) a ovládnutí justice Hradem. Tisícům lidí vadí chystaná změna na postu ministra spravedlnosti a také zásahy prezidenta Miloše Zemana do justice a rozhodování soudců. 

„Nechceme, aby premiér Babiš dostal justici pod kontrolu účelovou výměnou ministra spravedlnosti den poté, co policie navrhla Babišovu obžalobu. Nechceme, aby se premiér vyhnul spravedlivému soudu a aby prezident tahal z pozadí za nitky v justici. Nechceme Benešovou ministryní spravedlnosti. Nechceme ovládnutí justice premiérem a Hradem,“ požadují organizátoři protestu.

Z řad široké i odborné veřejnosti totiž zaznívají hlasy, že by Marie Benešová mohla být benevolentnější právě ke kauzám premiéra Andreje Babiše (ANO), i ke kauzám Hradu.

Protestující jsou nespokojeni i s počínáním Andreje Babiše kvůli jeho dlouhodobým a nevysvětleným problémům s farmou Čapí hnízdo. Policie kvůli této kauze navrhla premiéra obžalovat, ten však nařčení odmítá, zrovna jako případnou rezignaci.

Po celé ČR se konaly velké protestní akce organizované iniciativou Milion chvilek pro demokracii.

Hlavní akce se konala v Praze, do protestů se ovšem zapojilo i dalších více než 100 měst a obcí napříč českou republikou.

Tzv. „Pochodu za nezávislost justice!“ se podle organizátorů akce zúčastnily 4 tisice lidí.

Pochod za nezávislost justice! – Staroměstské náměstí ZIVE

NEJSME SLEPÍ ‼️Policie navrhla obžalovat premiéra. Ten prohlásil, že je to účelový komplot a nechal vyměnit ministra spravedlnosti, pod nějž spadají státní zástupci a soudci, kteří rozhodnou o premiérově vině či nevině.Tohle smrdí největším zásahem do justiční moci od listopadu 1989. Tady už nejde jen o Čapí hnízdo. Tady jde o přežití právního státu.My občané však nejsme slepí. Nechceme, aby se premiér vyhnul spravedlivému soudu a aby prezident tahal z pozadí za nitky v justici. Nechceme Benešovou ministryní spravedlnosti. Nechceme ovládnutí justice premiérem a Hradem!Proto se v pondělí 29. 4. (den před jmenováním Benešové ministryní) – důrazně postavíme na náměstích po celé zemi za nezávislost justice! Pochod v Praze začne v 17:30 na Hradčanském náměstí a vyvrcholí v 19:00 hodinovou demonstrací na Staroměstském náměstí. Uvědomte o tom prosím své přátele. Pokud teď budeme lhostejní, tvrdě za to zaplatíme.*****************‼️ Registrovat protestní setkání ve své obci můžete ZDE: http://bit.ly/ZA_NEZAVISLOST_JUSTICE_form ✅✅ MAPA ✅ REGISTROVANÝCH OBCÍ: http://bit.ly/MAPA_Za_Nezavislost_Justice✅ SEZNAM ✅ REGISTROVANÝCH OBCÍ: http://bit.ly/SEZNAM_Za_Nezavislost_JusticeDejme této důležité události celorepublikový rozměr! Díky za odvahu všem, kdo toho půjdou s námi! *****************Proč je Marie Benešová nepřijatelná?✅ Jde o zcela zřejmou nominantku Miloše Zemana, který se snažil otevřeně ovlivňovat rozhodnutí některých soudců. Pokud by měl prezident ve vládě vlastní ministryni, došlo by k jasnému porušení principu dělby a rovnováhy státních mocí.✅ Je to také otevřená spojenkyně premiéra Babiše. Nejenže tvrdí, že si v České republice lze objednat trestní stíhání (což nijak veřejně nedoložila), ale navíc zpochybňovala zákon snažící se zabránit nepřípustnému střetu zájmů premiéra Babiše. ✅ Benešová by nově získala pod kontrolu ty nejzásadnější kauzy. A to nejen Čapí hnízdo, ale také kauzy, které se nelíbí Hradu. Například vyšetřování údajných manipulací zakázek v Lánech. ✅ A konečně – Benešová může kdykoliv odvolat nejvyššího státního zástupce. Ovlivňovat justici ve prospěch zájmů Hradu či premiéra může však i mnoha jinými způsoby (například předkládáním kandidátů na posty soudců).Probíhá snaha o účelové ovládnutí ministerstva spravedlnosti kandidátkou, která může kdykoliv prosazovat vliv Hradu a premiéra, což ostatně činila i v minulosti (například návrhem změny trestního zákona o právní odpovědnosti firem). To by znamenalo zásadní poškození nezávislosti justice, které by se mohlo stát v případě personálních zemětřesení v soustavě státního zastupitelství, popřípadě jmenováním „těch správných soudců“ fatálním. Proti náhlé výměně Kněžínka za Benešovou se ozvala i Soudcovská unie, podle níž tato změna „zakládá pochybnosti, zda je v České republice dodržován princip rovnováhy státních mocí a zda nedochází k porušování principů právního státu“.Živý přenos Vám zprostředkovává https://www.facebook.com/TheBlueLuneNEJSME SLEPÍ!

Posted by Milion chvilek pro demokracii on Monday, April 29, 2019

Na pražském Hradčanském náměstí se shromáždily stovky lidí, kteří za hlasitého pískotu a skandování hesel jako „Nezávislost justice”, „Bureše do koše” či „Nejsme slepí” vyrazili směrem ke Staroměstskému náměstí.

Protestovalo se i v Olomouci. Asi 200 lidí s transparenty vyrazilo na pochod městem z Žižkova náměstí až na Horní náměstí k Morovému sloupu.

Lidé provolávali hesla jako „Nechceme Babiše, nechceme oligarchu, nechceme zloděje, nezávislá justice“.

V Brně se do protesního pochodu zapojilo 3 500 lidí. V davu bylo možné vidět transparenty namířené jak proti Babišovi, tak proti prezidentovi Zemanovi – třeba „Zeman je žába na prameni“.

V davu zavlály české a moravské vlajky i červené trenýrky, demonstrující zvonili klíči.

Aktivisté z iniciativy Milion chvilek pro demokracii vyhrožují, že pokud nebudou splněny jejich požadavky, mají v plánu další protesty.

„Situace je totiž tak vážná, že pokud nebudou splněny naše požadavky, budeme nuceni protestovat dál. Už nám začíná docházet trpělivost. Už nám nic jiného nezbývá. Jde o hodně. Nyní se spojme a ukažme svou sílu,“ varovali zástupci spolku Milion chvilek pro demokracii.

Mluvčí prezidenta Miloše Zemana Jiří Ovčáček se do organizátorů pustil.

„Reklama spolku Milion chvilek nenávisti v OVM na ČST Praha byla řádně zaplacená nebo to zase nedobrovolně zacálovali všichni koncesionáři?“ narážel Ovčáček na to, že se o demonstraci hovořilo v diskuzním pořadu Otázky Václava Moravce.

(pel)