V důsledku konzumace alkoholu zemřely za rok na celém světě více než 3 miliony lidí.

Alkohol je masivní zabiják. V důsledku konzumace alkoholu zemřely v roce 2016 po celém světě více než 3 miliony lidí. Alkohol tak stál za každým dvacátým úmrtím. Vyplynulo to ze zprávy Světové zdravotnické organizace (WHO). Více než tři čtvrtiny úmrtí způsobených alkoholem přitom připadaly na muže.

„Příliš mnoho lidí, jejich rodin a komunit trpí důsledky škodlivého užívání alkoholu v podobě násilí, zranění, mentálních problémů a nemocí jako jsou rakovina či mrtvice,“ uvedl generální ředitel WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus.

„Je na čase posílit kroky k odvrácení této významné hrozby pro rozvoj zdravé společnosti,“ dodal.

Za úmrtími způsobenými alkoholem stála ve 28 procentech případů zranění, a to například v důsledku automobilových nehod, sebepoškozování či násilí na lidech.

Za 21 procenty úmrtí byly zažívací potíže a v 19 procentech souviselo úmrtí s kardiovaskulární nemoci.

Zbytek připadal na infekční choroby, různé typy rakoviny, mentální potíže a další zdravotní problémy, uvedla WHO.

Celosvětově je 45 procent čistého alkoholu konzumováno ve formě lihovin. Na druhém místě je pivo (34 procent), za kterým následuje víno (12 procent).

Od roku 2010 došlo v globálním měřítku pouze k malým změnám v preferencích alkoholických nápojů. Nejvýraznější přeměnou v tomto směru prošla Evropa, kde se spotřeba lihovin snížila o tři procenta, zatímco spotřeba piva a vína vzrostla, upozornila WTO.

WHO proto doporučila, aby státy pro snížení zdravotních a sociálních dopadů škodlivého užívání alkoholu zvýšily daně na alkoholické nápoje, aby přistupovaly k zákazům či k omezování reklamy na alkohol a aby omezily fyzickou dostupnost alkoholu. (sfr)