Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) zjistil, že v Česku nefunguje efektivní podpora výzkumu, vývoje a inovací. V počtu nově registrovaných patentů nedosahuje Česká republika ani třetiny průměrné hodnoty zemí EU, výdaje na výzkum přitom za poslední roky stouply nad evropský průměr.

NKÚ prověřil podporu výzkumu, vývoje a inovací v Česku v letech 2014 až 2016. Kontrola se zaměřila jak na instituce, pod které výzkum a vývoj spadají (Úřad vlády a vybrané resorty), tak i na příjemce podpory v podobě vybraných vysokých škol a veřejných výzkumných institucí.

V roce 2010 byly výdaje na výzkum a vývoj v ČR přibližně o pětinu nižší, než byl průměr v zemích Evropské unie. V roce 2015 bylo množství peněz investovaných do výzkumu a vývoje už o čtvrtinu nad evropským průměrem, ale inovační výkonnost ČR přitom ve stejných letech klesala, uvedli kontroloři.

Z dlouhodobých problémů upozornil NKÚ na stále nízký počet nově registrovaných patentů, což podle něj souvisí s malým množstvím výsledků uplatnitelných v praxi.

„V počtu patentů ČR nedosahuje ani třetiny průměrné hodnoty zemí Evropské unie,” sdělil úřad.

Dalším problémem je také velmi slabá spolupráce mezi soukromým a veřejným sektorem, která je jedním ze základních předpokladů pro využití výsledků výzkumu v praxi. Na výzkum a vývoj dal podnikatelský sektor v roce 2016 přibližně 48 miliard korun, na spolupráci s veřejnými vysokými školami a vládním sektorem šly z této částky podle NKÚ ale jen necelé tři miliardy korun.

„Na této bilanci se podepsalo to, jak je nastaven systém podpory,” míní kontroloři.

Při rozhodování o přidělení podpory hrálo podle NKÚ hlavní roli hodnocení vládní Rady pro výzkum, vývoj a inovace, které se opíralo hlavně o množství výsledků dané instituce, obvykle počet publikovaných článků.

„Takto nastavený systém motivoval výzkumné instituce k tomu, aby vytvářely nadměrné množství vědeckých článků, na rozdíl například od výsledků, které by mohly být uplatnitelné v praxi,“ konstatoval NKÚ.

Se závěry kontrolorů nesouhlasí ministerstvo školství.

„S řadou konstatování NKÚ, zejména k problematice poskytování institucionální podpory na dlouhodobý koncepční rozvoj výzkumné organizace, se ministerstvo rozhodně neztotožňuje,” uvedl v reakci ministr školství Robert Plaga (ANO). Ministerstvo podle něj velmi intenzivně spolupracuje na současných aktivitách ke změně legislativy i dopracování metodiky výzkumných organizací tak, aby nadále do budoucna zlepšovalo prostředí pro poskytování institucionální podpory.

Ministerstvo podle Plagy ve sledovaném období odvedlo profesionální práci a za podstatnou považuje zejména skutečnost, že kontrola NKÚ nezjistila žádné zneužití veřejných peněz či porušení zákona. (jaz)