Nové verze hymny nahrál Symfonický orchestr hlavního města Prahy FOK

Olympijský výbor představil možné nové verze české národní hymny. Podle iniciátorů by měla být hymna sebevědomější a vlastenečtější, případně by mohla mít dvě sloky. Autorem je hudební skladatel Miloš Bok.

Bokovy návrhy jsou poněkud pompéznější, než jsou lidé zvyklí. Instrumentální verzi předcházejí údery na tympány, v novém aranžmá se také objevují některé podstatné změny v harmoniích, zatímco rytmicky nešikovné spojení krátkých slabik na dlouhých notách („zémě čéhéská”) zůstalo. Doprovodné smyčcové a dechové party občas výrazně zasahují do hlavní melodické linie a narušují její zažitou podobu.

Bok novinářům řekl, že taková je jeho nátura a jeho vklad do diskuse o možné podobě hymny.

„Máme se stále všemu vysmívat, máme být malým národem, nebo se chceme trochu rozpomenout, kým jsme?“ položil Bok řečnickou otázku.

„Jsme sportovci, bojujeme za to, abychom byli nejlepší na světě, okamžik na stupních vítězů je velikým okamžikem,” řekl k tomu, zda nové varianty slavné české písně nejsou příliš pompézní, předseda Českého olympijského výboru Jiří Kejval.

Čtyři verze hymny nahrál loni v prosinci Symfonický orchestr hlavního města Prahy FOK, ve zpívaných variantách vystupují Štěpánka Pučálková a Svatopluk Sem.

Zdeněk Špitálník z Vojenského historického ústavu uvedl, že armáda je možná po sportovcích druhým nejčastějším „uživatelem“ hymny a že mnohé státy své hymny také v dějinách mění.

Nové varianty hymny si budou moci poslechnout lidé na výstavě Doteky státnosti, která začne ke 100. výročí založení Československa, k němuž směřuje i debata o hymně, v květnu na Pražském hradě.

(jaz)