Vypukl pět spor o povinnou školku předškoláků.

ODS chce část dětí uchránit před státním školstvím. Navrhuje zrušit povinnou školku pro pětileté děti. Proti je exministryně Valachová. Návrh teprve bude posuzovat vláda. 

ODS navrhla zrušit povinnou mateřskou školu pro pětileté děti. Zrušit chce také zákonnou povinnost školek přijímat už dvouleté děti, jež vstoupí v platnost za dva roky.

Obě kontroverzní novinky zavedla novela školského zákona, která byla schválena v minulém volební období.

Předkladatelé novely v čele s předsedou školského výboru Václavem Klausem mladším (ODS) argumentují tím, že masová přítomnost dvouletých dětí v mateřských školách by rozvrátila předškolní vzdělávání. Fakticky by se prý jednalo o „babysitting“ (péči o nejmenší děti) organizovaný státem.

„Přinese také obrovský tlak na rozpočty obcí, neboť může navýšit požadovanou kapacitu školek o čtvrtinu,“ napsali v důvodové zprávě novely, kterou podpořil podpisem také předseda hnutí STAN Petr Gazdík.

Pro povinnou docházku pětiletých dětí podle autorů neexistuje žádný rozumný důvod. Nynější situace podle nich zvyšuje byrokracii školek i rodičů a náklady, které odhadli na miliardu korun ročně.

Návrh na změnu školského zákona nejprve projedná vláda. Teprve poté o ne bude rozhodovat Poslanecká sněmovna.

Ministr školství Robert Plaga (za ANO) ji nezavrhuje.

„V případě povinnosti přijímat od roku 2020 dětí mladší dvou let do mateřských škol se přikláním k tomu otevřít debatu o tom, zda je nutné zřizovatelům direktivně určovat další povinnosti,“ uvedl.

V současnosti podle něho navštěvuje mateřské školy necelá polovina z celkového počtu mladších tří let.

Jejich navrhované zrušení je podle Plagy jen „laciné gesto, které nic a nikomu nepřináší“.

„Háže přes palubu rodiče, děti a učitele,“ prohlásila exministryně školství a nynější poslankyně ČSSD Kateřina Valachová.

Novela ODS podle ní neřeší skutečné problémy, například otázky, kam dát dítě do školky, jak je co nejlépe připravit na start v první třídě základní školy a jak zlepšit podmínky učitelům. Z průzkumů vyplývá, že se obě opatření těší většinové podpoře veřejnosti, dodala. (sfr)