OLAF přisuzuje Andreji Babišovi v kauze Čapího hnízda významnou roli. Současný premiér podepsal podle evropských vyšetřovatelů za Agrofert důležité dokumenty nebo zaplatil za akcie farmy.

Andrej Babiš (ANO) byl podle zprávy Evropského úřadu pro boj proti podvodům (OLAF) hlavním aktérem v kauze Čapího hnízda. Evropští vyšetřovatelé lídrovi ANO přisuzují v kauze významnou roli. Současný premiér podepsal za Agrofert důležité dokumenty nebo zaplatil za akcie farmy. Týká se to i doby, kdy farma oficiálně nepatřila pod Babišovu skupinu Agrofert.

Informovaly o tom Hospodářské noviny (HN), které současně zveřejnily i kompletní znění zprávy OLAF.

Zveřejněná závěrečná zpráva OLAF shrnuje informace o celé kauze, uvádí podmínky žádosti farmy o dotaci, výslechy svědků nebo vyjádření společnosti Imoba, pod kterou nyní Čapí hnízdo spadá. Dokument konstatuje, že se na farmu nemělo pohlížet jako na malý a střední podnik, ale naopak jako na firmu propojenou nebo partnerskou s holdingem Agrofert.

Podle Evropského úřadu pro boj proti podvodům v projektu došlo k porušení řady zákonů. Babišovi lidé při žádosti o dotaci na farmu Čapí hnízdo podávali nepravdivé a neúplné informace, aby získali evropské peníze. Některá data v žádosti byla dokonce zatajena, vyplynulo ze zprávy. Podle OLAFu by postup farmy při žádosti o dotaci mohl být hodnocen jako podvod.

„Tyto činy můžou být stíhány národními soudními orgány jako porušení paragrafů 212 a 260 českého trestního zákoníku (dotační podvod a poškození finančních zájmů Evropské unie). Národní soudní orgány můžou vzít při svém postupu v úvahu informace získané během vyšetřování OLAF,“ je napsáno v závěru dokumentu.

Babiš zaplatil za akcie 

Evropští vyšetřovatelé Babišovi přisuzují v kauze významnou roli. Připomínají, že podepsal za Agrofert důležité dokumenty nebo zaplatil za akcie farmy pro své příbuzné. Podle kopie bankovního výkazu v polovině září 2008 nynější šéf hnutí ANO zaplatil necelé 2,4 milionu korun za akcie farmy.

Podle zprávy OLAF zůstal Babiš s Čapím hnízdem bezprostředně spjatý i v letech 2008 až 2013, kdy farma oficiálně nepatřila do struktury holdingu Agrofert. Ten lídr hnutí ANO až do loňska vlastnil, nyní ho spravují svěřenské fondy.

V uvedených 5 letech farma před úřady vystupovala jako nezávislý malý podnik, protože by jinak nedostala 50 milionů korun z veřejných zdrojů, z nichž většinu tvořily evropské fondy.

Babiš označuje kauzu za účelovou a několikrát popřel, že by Čapí hnízdo získalo dotaci nezákonně.

„OLAF jsem nikdy nepotkal a nikdy jsem neměl kontakt s OLAF… Zprávu máte, takže dobře víte, že moje jméno v ní není. Takže o mně vyšetřovatelé nemohou psát,“ uvedl Babiš pro HN.

Jeho jméno se přitom ve zprávě OLAF objevuje na různých místech. Jen v závěrečné kapitole je podle deníku uváděno šestkrát.

Česko může přijít o desítky milionů

Česko by mohlo přijít o výrazně víc peněz, než je 42,5 milionu korun na Čapí hnízdo, upozornily mimo jiné HN.

Evropský úřad OLAF ve své zprávě poukazuje na problémy ve fungování Regionálního operačního programu (ROP) Střední Čechy 2007-2013, který peníze Farmě Čapí hnízdo poslal. ROP si objednal nezávislé posudky, které odhalily řadu problematických míst. Žadatelé o dotaci byli vyzvánin, aby to vyjasnili.

Jenže ROP žadatele s těmito posudky vůbec neseznámil a nevyzval ho, aby podle nich svou žádost o peníze dopracoval.

„Navzdory závažnosti názorů obou expertů a absenci vysvětlení ze strany žadatele o dotaci byl tento projekt schválen,“ konstatuje ve své zprávě OLAF.

OLAF na tento postup výslovně upozornil Evropskou komisi.

Pokud kvůli tomu v operačním programu proběhne audit, mohl by odhalit další nesrovnalosti. A Česko by pak nejspíš do Bruselu muselo část dotací v rámci programu vrátit.

Kvůli padesátimilionové dotaci na Čapí hnízdo čelí Babiš spolu s Jaroslavem Faltýnkem a dalšími lidmi obvinění české policie, která žádá sněmovnu o jeho vydání. Podle vyšetřovatelů údajný podvod Babiš i sám řídil. Faltýnek se podle policie dopustil dotačního podvodu.

(pel)