Premiér Andrej Babiš (ANO) v prezidentských volbách podpoří současného prezidenta Miloše Zemana. Ještě před pěti lety přitom Babiš považoval Zemana za zločince.

Premiér Andrej Babiš (ANO) bude na Hrad volit Miloše Zemana. Lídr ANO to zdůvodnil tím, že současný prezident podle něj nelže a nekrade. Před pěti lety přitom Babiš považoval Zemana za zločince.

„Zeman pro mě představuje pokračovatele Klausova kapitalistického mafianis­mu a korupce,“ pronesl Babiš v lednu 2013 pro Hospodářské noviny.

Nyní prohlásil, že v nadcházejících prezidentských volbách dá hlas právě Zemanovi. Uvedl rovněž, že je to pouze jeho vlastní názor, nikoliv postoj hnutí ANO, které žádné oficiální vyjádření nechystá. Voliči ANO podle Babiše mají vlastní hlavu a nepotřebují, aby jim někdo ohledně volby prezidenta radil.

Babiš podotkl, že Zeman sice polarizuje společnost, ale nekrade, nežije z politiky, ale pro politiku. Současnou hlavu státu označil premiér za jednu z nejvýznamnějších osobností od revoluce.

„Je to člověk, který bojuje za naše národní zájmy, nebojí se jasně říct názor na Brusel, na kvóty, je na svou zemi hrdý,“ řekl.

Mirek Topolánek, jeden ze Zemanových soupeřů, naznačil souvislost mezi čtvrtečním Babišovým vyjádřením podpory pro Zemana a středečním oznámením Zemana, že bude pro druhý pokus o sestavení vlády chtít po šéfovi ANO 101 poslaneckých hlasů.

„Myslím, že Andrej ten vzkaz se stojedničkou pochopil správně. ‚Ach, ta láska nebeská‘ nebo spíše ‚spolu chyceni, spolu oběšeni…‘,“ uvedl Topolánek.

Zeman podporuje Babiše dlouhodobě. Ve Sněmovně, kam ve středu dorazil podpořit Babišovu menšinovou vládu, premiéra před poslanci obhajoval.

Prezident označil program vlády jako švédský stůl, kde si každý může vybrat, co chce. Poslanci by v případě Babiše měli podle Zemana ctít presumpci neviny a neměli by si hrát na vyšetřovatele kauzy Čapí hnízdo, v níž Babiš figuruje.

(pel)