Premiér Andrej Babiš (ANO) jde žádat o důvěru Sněmovny. Všechny strany včetně KSČM deklarovaly, se rozhodly Babišův menšinový kabinet nepodpořit.

Menšinová jednobarevná vláda Andreje Babiš (ANO) žádá o vyslovení důvěry Sněmovny. Všechny strany včetně KSČM deklarovaly, že se rozhodly Babišův kabinet nepodpořit.

TOP 09 nepodpoří Babišovu vládu, zopakoval předseda strany Jiří Pospíšil. Babišova jednání s dalšími stranami označil za „velký marketingový trik“.

Miroslav Kalousek (TOP 09) připomněl Babišovu minulost u StB i podezření, že se měl dopustit podvodu v případu dotací pro Čapí hnízdo. Podle něj je TOP 09 připravena podpořit předřazení bodu o vydání Babiše a Faltýnka.

ODS zkritizovala Zemana

Šéf poslanců ODS Zbyněk Stanjura zkritizoval prezidenta Miloše Zemana, který přislíbil Babišovi oporu.

„Je to třetí vláda, kterou jmenoval Miloš Zeman. První vláda nezískala důvěru, druhá získala, třetí nezískala. To je důkaz, že to nedělá dobře. Miloš Zeman selhává jako prezident,” prohlásil Stanjura.

Podle šéfa ODS je í hlasování za mimořádně důležité. Zároveň zkritizoval Babiše, že v Poslanecké sněmovně neproběhla žádná jednání, která by vedla ke vzniku transparentní většiny.

ČSSD: Vláda by se měla dozvědět, že nemá důvěru, co nejdříve 

Šéf poslanců ČSSD Jan Chvojka uvedl, že strana nebude pro odložení hlasování o důvěře.

„Vláda, která si důvěru nezaslouží, by to měla vědět hned nejdříve, jak je to možné,“ řekl.

Předřazení bodu, kde by se hlasovalo o vydání Babiše a Faltýnka ke stíhání v případu Čapího hnízda bez předchozího stanoviska imunitního výboru, ČSSD také nepodpoří.

SPD schůzi nechce přerušit

Předseda SPD Tomio Okamura se vymezil proti hnutí ANO.

„Babišův program nevolilo více než 70 procent občanů, proto by neměl vládnout sám,” podotkl Okamura.

Babiš podle něj vytváří mediální realitu, že on je jediný, kdo chce pracovat.

„Není to pravda, SPD chce také pracovat. Ale nevyměníme stafáž za koryta,” dodal.

SPD nepodpoří návrh, aby Sněmovna dnes hlasovala pro vydání Babiše a Faltýnka. Nechce ani přerušení schůze k důvěře vládě, i když vládu nepodpoří.

Piráti a STAN chtějí před hlasování o důvěře zařadit vydání Babiše

Piráti chtějí před hlasování o důvěře vládě zařadit na jednání Sněmovny hlasování o vydání Babiše k trestnímu stíhání kvůli kauze Čapí hnízdo. Podle nich je zásadní vědět, zda chce důvěru získat trestně stíhaný premiér. Jednobarevný menšinový kabinet ANO Piráti určitě nepodpoří, výhrady mají mimo jiné k obsahu programového prohlášení.

Také Starostové a nezávislí (STAN) chtějí přerušit schůzi, na které se má hlasovat o důvěře pro vládu Babiše a místo toho hlasovat o vydání Babiše a místopředsedy ANO Jaroslava Faltýnka k trestnímu stíhání.

Lidovci nechtějí hlasování spojovat s Čapím hnízdem

Ani KDU-ČSL vládu nepodpoří. Lidovci považují za špatné, že Babiš nesestavil většinovou vládu. Důvěru vládě lidovci nechtějí spojovat s kauzou financování farmy Čapí hnízdo, kvůli níž žádá policie o vydání Babiše ke stíhání. Nechtějí proto přerušovat dnešní schůzi Sněmovny ani zařazovat na dnešní program hlasování o vydání Babiše ještě před rozhodnutím mandátového a imunitního výboru.

Babiš nakonec nezíská ani podporu komunistů, přestože se jim snažil udělat ústupky. Výkonný výbor KSČM doporučil svým poslancům, aby při hlasování o důvěře menšinové vládě hnutí ANO hlasovali proti.

K získání důvěry je potřeba nadpoloviční většina přítomných poslanců. Hnutí ANO má ve sněmovně 78 poslanců.

(pel)