Průmyslu i stavební produkci v Česku se v říjnu 2017 dařilo, meziročně vzrostly.

Průmyslová výroba v Česku v říjnu 2017 zrychlila meziroční růst na 10,5 %. Nejvíce k růstu přispěla výroba motorových vozidel, produkce energií a výroba elektrických zařízení. Dařilo se i stavebnictví, které stouplo o 5,9 %. Ve větších městech České republiky je však stále nedostatek bytů.

Průmyslová produkce v říjnu po očištění o vliv počtu pracovních dnů reálně meziročně vzrostla o 5,3 %, bez očištění byla vyšší o 10,5 %. Po vyloučení sezónních vlivů byla meziměsíčně nižší o 1,5 %. Data uvedl Český statistický úřad (ČSÚ).

V říjnu se opět dařilo automobilkám, jejichž výroba meziročně vzrostla o 10,8 %. Elektrárny a plynárny si připsaly nárůst výroby o 15,4 % a výrobcům elektrických zařízení se produkce zvýšila o 21,1 %.

Naproti tomu klesla produkce v odvětví opravy a instalace strojů a zařízení a výrobě kožených a farmaceutických výrobků.

Hodnota nových zakázek v říjnu meziročně vzrostla o 10,3 %. Nové zakázky ze zahraničí se zvýšily o 9,1 %, zatímco tuzemské nové zakázky vzrostly o 12,7 %, uvedli statistici.

Stavebnictví se vrátilo k růstu

Stavební produkce v Česku se po zářijovém poklesu vrátila k meziročnímu růstu, v říjnu stoupla o 5,9 %. Zároveň ČSÚ revidoval pokles za září z 1,1 % na 3,2 %.

Pozemní stavitelství se v říjnu meziročně zvýšilo o 7,5 % a produkce inženýrského stavitelství, kam patří například výstavba silnic a dálnic, o 2,4%.

Počet zahájených staveb bytů vzrostl proti loňskému říjnu o 30,2 % na 2829. V rodinných domech to byl nárůst o 15,4 % a v bytových domech byl jejich počet více než trojnásobně vyšší.

Počet dokončených bytů klesl meziročně o 25,6 % na 2340 bytů, přičemž v rodinných domech vzrostl o 7,5 % a v bytových domech byl o 59,1 % nižší.

„Ve větších městech České republiky je nedostatek bytů. To tlačí ceny směrem vzhůru. Situace se kvůli složitému stavebnímu zákonu v dohledné době nezlepší. Stále se staví málo,“ uvedl hlavní ekonom BH Securities Štěpán Křeček.

(pel)