Stát se zmítá v dluzích a deficitech, ale Hrad, Sněmovna i Senát budou mít v roce 2018 v rozpočtu o 160 milionů korun více než letos.

Česká republika se zmítá v dluzích a deficitech, ale Sněmovna, Hrad i Senát bude v roce 2018 hospodařit s více penězi než v letošním roce. Jejich rozpočty se navýší celkem o téměř 160 milionů korun. Hrad dostane navíc 38 milionů, Sněmovna 89 milionů a Senát 32 milionů korun. Navýšení doporučil schválit sněmovní rozpočtový výbor.

Do navýšení se mimo jiné promítl růst platů jak pro zaměstnance po rozhodnutí vlády, tak i pro ústavní činitele, tedy pro prezidenta, poslance a senátory.

Na plat prezidenta je vyčleněno 3,032 milionu korun a na náhrady výdajů spojených s prezidentskou funkcí je určeno 2,822 milionu korun.

Navýší se i rozpočet Sněmovny. Nejvyšší podíl na navýšení výdajů má odchodné poslanců, které představuje 48,5 milionu korun. Nárůst platů poslanců si vyžádá dalších 15 milionů a zvýšení paušálních náhrad víc než 5 milionů korun. Na platy poslanců se počítá s celkovou částkou 231 milionů korun.

Senát bude hospodařit celkem s 589 milióny. Na platy senátorů z toho půjde 93 miliónů korun. Senát navíc musí počítat s odchodným pro senátory, kteří horní komoru opustí po volbách, kdy se bude volit třetina nových zákonodárců. Na to zde mají vyčleněno 12,6 miliónu korun.

Státní rozpočet ČR na letošní rok byl schválen se schodkem 60 miliard korun. Skončí sice nejspíš v mírném přebytku zhruba 10 miliard, ale jen díky dotacím plynoucím do Česka z EU.

Ke konci listopadu byl schodek státního rozpočtu ČR 11,6 miliardy korun. Jde o výrazné zhoršení oproti loňskému roku, kdy byl rozpočet po jedenácti měsících v přebytku 55,5 miliardy korun.

Ministerstvo financí také krátce před volbami snížilo státní dluh Česka. Na hlavu každého Čecha i přesto připadá dluh ve výši 152 tisíc korun. Celkově stát nyní dluží 1,61 bilionu korun.

Návrhy rozpočtů kanceláře prezidenta, Poslanecké sněmovny a Senátu na rok 2018:

(pel)