Evropa potřebuje příliv nových uprchlíků, tvrdí šéf Evropské komise Jean-Claude Juncker.

Šéf Evropské komise Jean-Claude Juncker tvrdí, že Evropa potřebuje příliv migrantů i v následujících letech. Navrhuje proto vytvořit legální cestu pro uprchlíky, kteří se z Afriky chtějí dostat do Evropy.

„Musíme pomoci těm, kteří chtějí a můžou dorazit do Evropy,“ řekl Juncker .

„Věřím tomu, že pokud jim nenabídneme tu správnou cestu teď, pokud nenecháme volný pohyb lidí, pak je Evropa ztracená,“ uvedl předseda Evropské komise.

Juncker se domnívá, že pokud se běžencům, kteří jsou obecně chudí a v Africe je nečeká žádná budoucnost, zavřou hlavní vchodové dveře do EU, pak jednoduše vlezou zadním oknem. Je prý také šokován zprávami z Libye, kde má docházet k obchodu s otroky a trvá na tom, že humanitní Evropa nesmí tohle dopustit.

„Nemůžu v noci v klidu spát, když přemýšlím o těchto lidech, kteří přišli do Libye s vyhlídkou lepšího života, ale naleznou zde jen peklo,“ řekl Juncker.

Do Evropy přišlo doposud v letošním roce 156 tisíc nových uprchlíků. Migranty, kteří v Evropě nemají nárok na azyl, se nedaří vracet zpět do jejich vlasti. Běženci navíc dostávají tipy na snazší cesty od uprchlíků, kteří jsou už v Evropě.

(pel)