Španělský nejvyšší soud zrušil evropské zatykače na katalánského premiéra Carlese Puigdemonta a další bývalé ministry.

Španělský nejvyšší soud zrušil evropské zatykače na Carlese Puigdemonta a čtyři bývalé ministry jeho regionální vlády pobývající v Belgii. Puigdemont ale zůstane v Belgii i poté, co španělský soudce zrušil evropský zatykač. Španělský zatykač totiž stále platí, takže mu doma stále hrozí zatčení.

„Puigdemont do Španělska nepojede ani po zrušení evropského zatykače,“ potvrdil advokát Paul Bekaert.

Uvedl také, že evropský zatykač na Puigdemonta a čtyři katalánské exministry pobývající rovněž v Belgii zrušil španělský soudce účelově. Podle Bekaerta se španělský soud obával, že belgická justice katalánské politiky vydá k trestnímu stíhání jen pro méně závažné trestné činy.

Soudce Pablo Llarena zrušení příkazů vysvětlil jako krok nutný pro to, aby trestné činy, z nichž byla pětice obviněna, posuzovala pouze justice ve Španělsku a nikoli v jiné zemi. Spolupráce belgických orgánů podle něho není nutná, protože politici v souvislosti s volbami dali najevo, že se hodlají vrátit dobrovolně.

Soud v Madridu zároveň uvědomil o svém rozhodnutí belgické justiční orgány, které dosud rozhodovaly o vydání obviněných politiků do jejich země. Španělské zatykače, vydané zároveň s těmi evropskými začátkem listopadu, zůstávají v platnosti.

Poté, co Katalánsko vyhlásilo v říjnu jednostranně nezávislost, Madrid to neuznal a omezil jeho autonomii, část katalánských ministrů v čele s premiérem odjela do Belgie, kde v EU informovali o svých postojích. Část se jich vrátila, ale pět z nich zůstalo v Bruselu. Španělsko na ně proto vydalo mezinárodní zatykače a belgický soud začal řešit spor o jejich vydání.

Belgické soudy od začátku listopadu posuzují zatykače vystavené zvláštním španělským tribunálem, na jejichž základě se všeobecně očekávalo vydání Puigdemonta a ostatních. Rozhodnutí mělo padnout v polovině prosince, týden před předčasnými volbami do katalánského regionálního parlamentu.

Rozhodnutí oznámené v den začátku katalánské předvolební kampaně dává podle listu El País Puigdemontovi dvě možnosti. Expremiér, který vede kandidátku druhé nejsilnější separatistické formace Společně pro Katalánsko, se buď se vrátí do země, kde bude zatčen, nebo povede kampaň z Belgie.

(pel)