Theresa Mayová čelí v Británii požadavkům na různé podoby brexitu. Jiné nároky mají unionisté, Skotsko, Wales i Londýn.

Premiérka Theresa Mayová čelí v Británii požadavkům na různé podoby brexitu. Chystanou dohodu s Bruselem, která by umožnila zahájit jednání o obchodních vztazích po odchodu Velké Británie z EU, musela Mayová stáhnout kvůli Demokratické unionistické straně (DUP). Ta nesouhlasí se statusem Severního Irska.

Jednání premiérky Theresy Mayové s předsedou Evropské komise Jeanem-Claudem Junckerem v Bruselu nepřineslo průlom. Očekávalo se přitom, že se britské premiérce podaří dojednat dohodu, která by umožnila šéfům států a vlád evropské sedmadvacítky souhlasit příští týden na summitu se zahájením další fáze jednání o budoucích vztazích Británie a EU.

Severoirská Demokratická unionistická strana, která podporuje menšinovou vládu premiérky Mayové, však dala najevo, že s aktuální podobou dohody o statusu Severního Irska nesouhlasí.

Předsedkyně DUP Arlene Fosterová v minulých dnech několikrát upozornila, že její strana nepodpoří žádnou dohodu, která by zaváděla v Severním Irsku zvláštní pravidla a komplikovala obchodní výměnu se zbytkem Spojeného království.

Zvláštní status chce i Skostko, Wales a Londýn

Dojednaný kompromis podle britských médií předpokládal, že by v Severním Irsku i po brexitu platila do značné míry unijní pravidla. Severní Irsko by tak zůstalo členem celní unie a společného trhu. Hraniční režim mezi Irskou republikou, členem EU, a Severním Irskem by tak mohl zůstat i po brexitu stejně volný, jako je nyní.

„Hospodářská a ústavní celistvost Spojeného království nesmí být předmětem jakýchkoli kompromisů,“ uvedla Fosterová.

Pokud by Severního Irsko mělo výjimečné postavení, které by mu umožňovalo zůstat de facto členem celní unie a jednotného evropského trhu, chtělo by takový status i Skotsko, Wales nebo Londýn.

Skotská premiérka Nicola Sturgeonová prohlásila, že pokud má být umožněno Severnímu Irsku mít odlišné podmínky, pro které „není žádný dobrý důvod“, pak by stejné právo měly mít i další oblasti Spojeného království. K Sturgeonové se přidal i velšský premiér Carwyn Jones a londýnský starosta Sadiq Khan.

Zastánci naprostého oddělení Británie od EU hrozí vzpourou ve Sněmovně, pokud Mayová naprosto nevyhoví podmínkám DUP. Mayová proto potřebuje podporu DUP, zastánců tvrdého brexitu i skotských konzervativců.

Kromě režimu na irské hranici musí Británie dosáhnout v první fázi jednání s evropskou sedmadvacítkou dohody také v problematice finančního vyrovnání a práv občanů EU v Británii a Britů v unii po brexitu. Irská vláda pohrozila, že bez garance propustnosti hranic mezi Irskou republikou a Severním Irskem může zahájení rozhovorů o budoucích vztazích Londýna s Bruselem zablokovat.

 

(pel)