Na Evropu se valí další uprchlická vlna. Doposud přišlo v letošním roce do Evropy 156 tisíc nových uprchlíků.

Do Evropy se ženou noví migranti. Na obzoru je další masivní uprchlická vlna. Upozornil na to David Beasley, šéf Organizace pro výživu a zemědělství. Doposud přišlo do Evropy v letošním roce 156 tisíc nových uprchlíků. 

„Je tady přímá spojitost mezi hladem a migrací,“ řekl Beasley.

Pokud jsou podle něj na tom lidi špatně, vždycky se budou stěhovat za lepšími podmínkami. Domnívá se, že uprchlickou krizi v roce 2015 nezapříčinila jen německá kancléřka Angela Merkelová tím, že uprchlíkům otevřela hranice Evropy.

„Už předtím jsme si mohli všimnout, že v táborech na Blízkém východě rapidně klesá životní úroveň a podmínky byly stále těžší. Udělali jsme v minulosti chybu a nyní ji nejspíš zopakujeme,“ uvedl.

Beasley si myslí, že mnoho uprchlíků nechce ani do Evropy, ale hlad je vyhání co nejdál od domova.

„Pokud nemají dostatek jídla, pak přirozeně půjdou pryč. A mnoho z nich přijde do Evropy, protože je to pro ně nejbližší ráj na zemi,“ podotkl ředitel Organizace pro výživu a zemědělství.

Běženci si radí nejvhodnější trasy

OSN se proti hladomorům snaží bojovat už více než 10 let. V současné době se však situace znovu zhoršuje. Podle Beasleyho je problematický zejména Jemen, kde Saudská Arábie blokuje přístavy a brání tomu, aby do země připlula mezinárodní pomoc.

„Potravinový nedostatek je téměř vždy způsoben válkami a klimatickými změnami. Těmi je Blízký východ často postižený,“ dodal.

Zpráva Organizace pro výživu a zemědělství z března 2017 uvádí, že na světě žije zhruba 108 milionů lidí, kteří trpí potravinovým nedostatkem nebo dokonce hladomorem. Číslo se hodně zvýšilo oproti roku 2015, kdy bylo „jen“ kolem 80 milionů hladovějících.

Do Evropy přišlo doposud v letošním roce 156 tisíc nových uprchlíků. V září přišlo do zemí EU na hlavních migračních tazích 13 900 lidí. Běženci dostávají tipy na snazší cesty od uprchlíků, kteří jsou už v Evropě.

Jen v Německu žilo v roce 2016 téměř 1,6 milionů přistěhovalců, kteří tam požadovali azyl. Největší nárůst počtu uprchlíků zaznamenaly země bývalé NDR.

V Evropské unii za 2. čtvrtletí 2017 podalo žádost o azyl skoro 149 tisíc uprchlíků. Většina pochází ze zemí, jako je Sýrie, Afghánistán nebo Nigérie.

(pel)