Ministr financí Pilný předpověděl přebytek rozpočtu za rok 2017. Bez peněz z EU by skončil v deficitu.

Státní rozpočet ČR letos skončí v mírném přebytku, ale to jen díky prostředkům přerozdělovaným do Česka skrze Evropskou unii. Naznačil to ministr financí Ivan Pilný. Přebytek rozpočtu za rok 2017 by mohl činit do 10 miliard korun. Bez započtení prostředků z evropských fondů by se Česko propadlo do deficitu kolem deseti miliard korun.

Státní rozpočet ČR na letošní rok byl schválen s se schodkem 60 miliard korun.

„Pokud to očistíme od těch evropských peněz, tak bychom mohli skončit v mírném deficitu možná tak deset miliard,“ uvedl Pilný.

„Se započítáním evropských peněz můžeme být i v mírném přebytku,“ dodal.

Ke konci října se přebytek státního rozpočtu ČR zvýšil na 26,5 miliardy korun ze zářijových 17,4 miliardy korun.

Loni v říjnu skončilo hospodaření státu v přebytku 98,3 miliardy korun. Za meziročním zhoršením stojí především nižší příjmy z EU. Příjem peněz z EU totiž ke konci října klesl meziročně o 79,5 miliardy korun.

Pilný také upozornil na to, že od listopadu došlo k plošnému zvýšení platů státních zaměstnanců, což se rovněž negativně projeví ve výsledcích státního rozpočtu.

Pilný vyslovil názor, že elektronická evidence tržeb přinesla letos do konce září do státního rozpočtu zvýšeným výběrem DPH o 3,2 miliardy korun více, než loni s tím, že za celý rok to má být okolo pěti miliard Kč.

Státní rozpočet v roce 2016 skončil v přebytku 62 miliard korun, když zásadní roli v tom sehrál rekordně vysoký příliv prostředků z EU. (sfr)