Z indické megalopole Dillí se i letos kvůli katastrofálnímu smogu stala plynová komora. Lidé se neúspěšně chrání rouškami. O způsobech ochrany posvátných krav v ulicích města není nic známo.

Indická megalopole Dillí se kvůli katastrofálnímu smogu změnila v plynovou komoru. Úřady chtějí smog v metropoli řešit tím, že na město budou rozstřikovat vodu. Podle meteorologů se však nepříznivá situace, která trvá už týden, má dále zhoršovat. Ve městě byly uzavřeny školy a zakázán vjezd nákladních automobilů.  

Šéf regionální vlády v Dillí Arvind Kedžrivál označil metropoli za jednu velkou „plynovou komoru“. Dillí již ve čtvrtek vyhlásilo kvůli dlouhodobě znečištěnému ovzduší pohotovost.

Do konce týdne byly uzavřeny školy, platí zákaz vjezdu nákladních automobilů a stavebních prací. O víkendu se zrušila většina kulturních a hudebních akcí, zejména na otevřených prostranstvích.

Dopravní úřad také omezil vjezdy osobních automobilů a tom podle čísel značek tak, že jeden den na silnice smějí vozy se sudými značkami a druhý den vozidla s lichými značkami. Takové opatření již delší dobu praktikuje například i Čína.

Hlavními příčinami smogu v Dillí emise z automobilů, prach ze staveb a pálení zbytků zemědělských plodin na polích. To je tradiční způsob „úklidu“ a hnojení chudými zemědělci, kteří nemají techniku na vyčištění a zorání půdy.

Lidé v ulicích Dillí už běžně nosí na ochranu proti smogu i několikavrstvé roušky.

Umělý déšť proti smogu

Úřady k řešení smogové situace zvažují umělé vyvolávání srážek.

„Rozstřikování vody je jediným způsobem, jak snížit nebezpečnou úroveň znečištění,“ uvedlo ministerstvo životního prostředí.

Záchranu tak mají přinést hasičská vozidla. Pomoci však prý mají i vodní děla pořádkových sil, používaná k rozhánění davů.

O umělé vyvolávání deště v boji proti smogu se pokouší také Čína. Ta provádí „bombardování mraků“ chemikáliemi pomocí letadel, raket nebo dělostřeleckých granátů.

Dillí je nejhorší na světě

Světová zdravotnická organizace (WHO) v roce 2014 označila Dillí za nejznečištěnější město světa. Experti přirovnali dýchaný vzduch k dvěma vykouřeným krabičkám cigaret denně.

V posledních dnech se v místních nemocnicích zvýšil příjem pacientů s dýchacími a srdečními potížemi o 20 procent.

V celé aglomeraci města Dillí žije 22 milionů lidí obyvatel.

Americké aerolinky United Airlines zrušily kvůli katastrofální smogové situaci lety do Dillí a to zatím na dobu dvou dnů. Zrušeny byly lety, které z letiště v Newarku odlétaly v pátek a v sobotu.