Radomil Bábek: Stát omezuje a řídí naše podnikání podle hesla "Nekecej a plať, podnikateli!"

Podnikatelské odbory považují případnou vládu Andreje Babiše za zlo. Podle předsedy Radomila Bábka nevěstí výrazné volební vítězství Andreje Babiš nic dobrého pro podnikatele. Podnikatelské odbory proto chtějí nadále bojovat proti EET, kontrolním hlášením či „Kombajnu finanční správy“, i dalším protipodnikatelským opatřením státu.


Rozhovor s předsedou výbor Podnikatelských odborů Radomilem Bábkem

Pane předsedo, nenabídl vám pan Babiš také nějakou funkci v jeho menšinové vládě, jako se to přihodilo panu Havlíčkovi…? 

Bylo by překvapivé, až šokující, kdyby mi v této vládě byla nabídnuta funkce. Jsem zřejmým a veřejným odpůrcem Andreje Babiše, protože jsem přesvědčen, že on je ohrožením svobody v naší zemi. Tedy, takovou nabídku jsem nedostal, ani bych ji nečekal a jistě bych ji odmítl.

Že nabídku dostal pan Havlíček, předseda AMSP, bylo podle mne naopak očekávané. Pan Havlíček vždy podporoval záměry pana Babiše, ačkoli tyto byly zjevně namířeny proti malým podnikatelům a živnostníkům. To si zaslouží odměnu.

Jak vlastně hodnotíte výsledky voleb? Bude pro podnikatele – v době Babišovy vlády – lépe či hůře?

Výsledky voleb samy o sobě neznamenají nic. Teprve složení vlády a její program budou rozhodovat o tom, jak se bude podnikatelům a živnostníkům žít. Je však pravda, že výrazné vítězství Andreje Babiš nevěstí nic dobrého.

Za čtyři předchozí roky vyvinul na malé podnikatele a živnostníky obrovský tlak. Zkomplikoval podnikání, vytvořil řadu nových podmínek a povinností, zavedl hrozby nesplnitelných podmínek a likvidačních pokut. A především pomlouval a špinil drobné podnikatele tak, že vyvolal v části veřejnosti až nenávist k nim. To je zlo, které nám nadále hrozí.

Jak by podle vás měla být řešena povolební situace ve vztahu k utvoření vlády? Myslíme tak, aby vzniklý stav měl co nejlepší dopady na podnikatele, jež zastupujete?

Víte, nám podnikatelům a živnostníkům je trochu jedno, kdo vládne. Každý máme jistě své politické preference, ale v podstatě chceme od vlády pouze: Co nejmenší zásahy do podnikání, co nejméně byrokracie a jasná, přehledná pravidla. To nám předchozí vláda vzala. Proto bychom chtěli, aby ta následující opět vše uvolnila a zpřehlednila. Bohužel, pokud bude u vlády Andrej Babiš, tak to se načekáme.

Jaké jsou podle vás největší aktuální problémy, které dnes trápí podnikatele a jaká je, vzhledem k aktuálnímu vývoji, šance, že se tyto problémy vyřeší?

Problémů, které bychom potřebovali řešit, je spousta. EET, kontrolní hlášení, odpovědnost podnikatelů za zákazníky, ručení za DPH dodavatelů, zajišťovací příkazy, šikanózní kontroly finančních úřadů, zákaz kouření v pivnicích a barech atd. atd.

Tohle vše jsou ale jen důsledky toho hlavního problému. Ztratili jsme svobodu podnikání. Nemůžeme si rozhodovat o tom, s kým podnikat, kolik platit za práci, nerozhodujeme svobodně o tom, komu a za kolik budeme prodávat či od koho a za kolik budeme nakupovat. Stát omezuje a řídí naše podnikání podle hesla Nekecej a plať, podnikateli!

Je podle vás nějaká šance, že vznikající politická konstelace bude směřovat například ke zrušení či omezení EET a podobných nástrojů?

Taková šance existuje, i když je malá, až mizivá. Přesto budeme, my v Podnikatelských odborech, vytrvale pracovat na tom, aby byla EET zrušena. Stejně tak budeme dále vystupovat proti kontrolním hlášením, Kombajnu Finanční správy, zneužívání zajišťovacích příkazů, ručení za DPH, GDPR a všem nesmyslům, které si na nás levičáci v EU i u nás vymysleli.