Katalánsko přijde o policii, tamní televizi a řízení vládního rozpočtu. Madrid chce regionu vzít autonomii. Lidé na protest začali vybírat peníze z bank.

Španělská vláda zřejmě v rámci omezení autonomie Katalánska převezme velení katalánské policie, tamní televizi a řízení vládního rozpočtu. Lidé na protest proti postupu Madridu vybírají peníze z bank – převážně z těch, které ohlásily, že svá sídla přestěhují z Katalánska jinam ve Španělsku.

Španělská vláda se sejde na mimořádném zasedání v sobotu, kde chce spustit článek 155 ústavy. Ten umožní zbavit Katalánsko autonomie. Oznámila to kancelář premiéra Mariana Rajoye. Článek 155 dosud nikdy nebyl aplikován a nespecifikuje, jak má takový krok vypadat.

Kompetence katalánské vlády a jednotlivých ministerstev by tak přešly na odpovídající španělská ministerstva, která by jmenovala své zástupce pro Katalánsko.

Člen vládní Lidové strany Fernando Martínez-Maíllo uvedl, že Madrid zřejmě převezme velení katalánské policie.

Kromě policie může Madrid převzít kontrolu i nad katalánskou televizí TV3 a nad vládním rozpočtem.

Cílem dočasného omezení autonomie budou nové volby v regionu. Ty by se podle nové informace španělské televize mohly konat asi v lednu. Místní regionální vláda má ale podle Martíneze-Maílla ještě čas vývoj zvrátit, a to do konce příštího týdne, než bude omezení autonomie schvalovat Senát.

Katalánci na protest vybírají peníze z bank

Někteří Katalánci začali vybírat z bankomatů peníze.

„Nastal čas, kdy můžeme ukázat, že malé kroky, pokud je podnikne hodně z nás, dokážou hodně změnit,“ uvedla organizace Omnium Cultural, která dlouhodobě podporuje odtržení od Španělska.

Lidé si často vybírají 155 eur – tato částka odkazuje na článek 155 španělské ústavy, který umožňuje centrální vládě v Madridu dočasně převzít autonomii Katalánska.

Jiní pak vybírají v bankách částku 1714 eur. I v tomto případě to má symbolický význam. Právě v roce 1714 skončila válka o španělské dědictví a region přišel o svoji svrchovanost.

Hlavním „cílem“ této akce jsou především dvě katalánské banky, CaixaBank a Banco Sabadell, které nedávno oznámily, že přestěhují svá sídla z Katalánska jinam do Španělska. Jejich kroky už následovalo dalších nejméně 900 podniků.

Madrid již od začátku považuje referendum o nezávislosti za nezákonné a snažil se je překazit. Při policejních zásazích utrpělo zranění nejméně 844 civilistů.

Španělští těžkooděnci násilím zabavovali urny a bránili lidem, aby mohli hlasovat. Používali při tom slzný plyn nebo gumové projektily. Na sociálních sítích lidé zveřejňovali fotografie a videa ukazující zakrvácené lidi po zásahu policejních složek.

Podle konečných výsledků, které katalánská vláda zveřejnila 6. října, se referenda zúčastnilo 43 procent voličů. Pro nezávislost bylo 90,1 procenta hlasujících.

(pel)