Brusel už prý dokončil vyšetřování v kauze Babišova Čapího hnízda. Bývalý premiér a předseda ODS Mirek Topolánek to napsal na svém twitteru.

Brusel poslal do Česka před volbami bombu. Evropský úřad pro boj proti podvodům (OLAF) už prý prošetřil kauzu Čapího hnízda. Na twitteru to napsal expremiér Mirek Topolánek. OLAF podle něj poslal na ministerstvo financí závěrečnou zprávu vyšetřování možného dotačního podvodu na farmě. Ministerstvo zatím informaci nepotvrdilo.

Závažné obvinění vznesl Topolánek přímo na účet šéfa ANO Babiše.

 „OLAF odeslal na ministerstvo financí závěrečnou zprávu ke kauze Čapí hnízdo. Do voleb to kluci určitě nepřeloží, že? Nebo jo?“ napsal bývalý premiér a předseda ODS.

Právě Evropský úřad pro boj proti podvodům přezkoumává okolnosti poskytnutí padesátimilionové dotace Čapímu hnízdu. OLAF už dříve uvedl, že očekává, že své vyšetřování okolo dotací pro farmu Čapí hnízdo uzavře do konce roku.

Bruselský OLAF se vyjádřil nejasně s tím, že vyšetřování pokračuje.

To, že by závěrečná zpráva dorazila v průběhu úterý na ministerstvo financí, vyvrátil i mluvčí rezortu Michal Žurovec.

„Tento dotaz jsme už dneska dostali. Zatím ale nic nedorazilo. Ozvu se vám zítra,“ řekl.

Informaci zveřejněnou Mirkem Topolánkem tedy ministerstvo zatím nepotvrdilo. Objevily se ale spekulace, že zveřejnění zprávy OLAF až po volbách nemusí být v zájmu Babiše, ale naopak jeho konkurentů. Zpráva by totiž mohla být jedním z hlavních nástrojů proti tomu, aby byl Babiš v případě vítězství voleb jmenován premiérem.

Policie v kauze dotací pro Čapí hnízdo rozhodla o obvinění několika lidí. Mezi obviněnými jsou i Babiš a místopředseda ANO Jaroslav Faltýnek. Oba byli nedávno na žádost policie zbaveni sněmovnou imunity právě proto, aby je mohla policie obvinit. Prezident Zeman se nicméně před časem nechal slyšet, že Andreje Babiše jmenuje premiérem, i kdyby seděl ve vazbě.

Babiše kriminalisté podezírají z dotačního podvodu a z poškození finančních zájmů Evropské unie. Faltýnek je podezřelý z dotačního podvodu ve formě účastenství.

Předseda hnutí ANO Babiš pochybení v případě Čapího hnízda dlouhodobě odmítá. Žádost policie o své vydání označil za snahu politického systému zlikvidovat ho. Načasování žádosti podle něj ukazuje na snahu ovlivnit volby. Policie tvrdí, že Babiš nezákonné počínání kolem Čapího hnízda řídil a koordinoval. Babiš to označil za nepravdivé a nehorázné tvrzení.

(pel)