Miloš Zeman udělal radost ruským politikům. Ve svém vyjádření fakticky uznal anexi Krymu.

Moskva ocenila prohlášení českého prezidenta Miloše Zemana o ruské anexi Krymu. Podle ruských poslanců Zemanovo vyjádření znamená faktické uznání připojení Krymu k Rusku. Zeman také navrhl, aby Rusko Kyjevu vyplatilo kompenzace.

Zeman ve svém vystoupení označil ruskou anexi ukrajinského Krymu za „fait accompli”, tedy za hotovou záležitost. Přímý dialog mezi Ruskem a Ukrajinou by podle Zemana mohl vést ke kompenzaci ve prospěch Ukrajiny, například ve finanční podobě či prostřednictvím ropy a zemního plynu.

Předseda zahraničního výboru Státní dumy Leonid Slucký však řekl, že Rusko nic platit nebude.

„Vítáme, že český prezident uznává současný status Krymu jako hotovou věc, ale myšlenka platit Ukrajině není na místě. Krym není předmětem jednání nebo transakcí. Znovusjednocení poloostrova s Ruskem proběhlo na základě projevené vůle lidu, nikoli cestou koupě a prodeje“ řekl.

Také šéf zahraničního výboru ruského parlamentu na schůzi Parlamentního shromáždění Rady Evropy ve Štrasburku Zemanova slova ocenil.

„Zemanovo prohlášení je zásadní a znamená, že situace kolem Krymu, ať se to někomu líbí nebo ne, je nezvratná. To uznává nejen Zeman, ale i ti, kdo Rusko odsuzují,“ uvedl Rossija Konstantin Kosačov.

Ukrajina se proti Zemanovým výrokům ostře ohradila.

„Ukrajina se cítí rozhořčeně poté, co vyslechla prohlášení prezidenta Miloše Zemana na zasedání Parlamentního shromáždění Rady Evropy,“ uvedlo ukrajinské ministerstvo zahraničí.

„Pokouší se navrhnout nejen uklidnění agresora, ale také legitimizaci připojení autonomního Krymu tím, že prodá části našeho území.“

Podle ministerstva jsou také Zemanova slova v době, kdy rukou Rusů umírají tisíce Ukrajinců a další desítky tisíc jsou pronásledováni, očividným cynismem.

„Ukrajina nikdy nebude obchodovat o svém území, hodnotách a svobodě,“ zdůraznilo.

Ruská diplomacie ani Kreml se zatím k prohlášení českého prezidenta nevyjádřily.

(pel)