Francouzský prezident Emmanuel Macron Macron chce do Francie legálně přesídlit 10 tisíc uprchlíků z Afriky a Blízkého východu.

Francouzský prezident Emmanuel Macron pozval do Evropy migranty. Jeho vláda legálně přijme 10 tisíc uprchlíků z Blízkého východu a Afriky do Francie. Macron to uvedl po jednání s vysokým komisařem OSN pro uprchlíky Filippem Grandim. Podobně před dvěma lety pozvala běžence do Německa kancléřka Angela Merkelová. Za rok tam tehdy přišlo přes 1 milion migrantů.

Francie nabídne ve spolupráci s UNHCR 10 tisícům uprchlíků přesídlení na francouzské území. Půjde o běžence, kteří se nyní nacházejí v Turecku, Libanonu, Jordánsku, Nigeru či Čadu,.

Celý přesidlovací proces bude podle francouzského ministra vnitra Gérarda Collomba uzavřen v říjnu roku 2019. Paříž tím chce mimo jiné snížit počet lidí, kteří se vydávají na nebezpečnou cestu do Evropy po Středozemním moři.

Evropská komise navrhla na konci září, aby v následujících dvou letech členské státy Evropské unie vytvořily kapacity pro přesídlení celkem 50 tisíc uprchlíků ze zemí Blízkého východu a Afriky.

V rámci nedávno uzavřeného mechanismu, který umožnil do EU přesídlit uprchlíky z táborů v Turecku a na Blízkém východě, se do Evropy od července 2015 dostalo 23 tisíc lidí.

Zatímco předchozí mechanismus se soustředil na uprchlíky na Blízkém východě, tentokrát chce Evropská komise věnovat pozornost i Africe. Také francouzský ministr vnitra Collomb zdůraznil, že nejméně 3000 z celkových 10 tisíc míst by mělo připadnout uprchlíkům, kteří uvízli v severoafrických tranzitních zemích Čadu a Nigeru.

Německá kancléřka Angela Merkelová s Macronem chtějí, aby o příchodu migrantů z Afriky do Evropy rozhodovali úředníci OSN. Vůdčí státy EU tak fakticky chtějí rezignovat na ochranu Schengenskeho prostoru a tuto pravomoc chtějí přenést na úředníky OSN v Africe.

Na proces by měla dohlížet uprchlická agentura OSN. Ta by identifikovala migranty, kteří mají skutečný nárok na azyl, a těm by umožnila legálně a bez rizika přijet do Evropy.

(pel)